Musimy postępować tak jak uczył nas święty Jan Złotousty (Chryzostom).

Bracia i siostry!

Najważniejsze- nie milczeć! Jeżeli widzimy, że dokonuje się bluźnierstwo lub świętokradztwo to musimy koniecznie reagować i powstrzymywać dokonującą się nieprawość. I nie jest absolutnie ważne z kim mamy do czynienia, czy to bezdomny żebrak, czy oligarcha, czy biskup.

Musimy postępować tak jak uczył nas święty Jan Chryzostom:

„A gdy teraz mowa jest o bluźnierstwie to chcę prosić was wszystkich o jedną przysługę zamiast tej mowy i rozważania, a mianowicie żebyście w mieście powstrzymali tych, którzy bluźnią. Jeśli usłyszysz, że ktoś na rozdrożu lub na placu bluźni Bogu to podejdź i zgań go. Jeśli trzeba będzie go uderzyć to nie wahaj się, uderz go w twarz, rozbij mu usta, uświęć swoją rękę ciosem i jeżeli oskarżą cię i zaciągną do sądu, idź…”

„Niech wiedzą żydzi i Grecy, że chrześcijanie to stróże, obrońcy, rządcy i nauczyciele miasta (tak jak Rosjanie są gospodarzami swojej ziemi) i niech to samo wiedzą rozpustnicy i zdeprawowani, że właśnie oni muszą bać się sług bożych ażeby, jeżeli zechcą powiedzieć coś podobnego, oglądali się wokół siebie i dygotali ze strachu aby chrześcijanin nie podsłuchał, nie zaatakował i dotkliwie nie pobił”

Dlatego my na swojej ziemi rosyjskiej mamy obowiązek i powinniśmy w dosłownym a nie w przenośnym sensie naśladować wskazania świętego Jana Chryzostoma. Jeżeli usłyszymy, że ktokolwiek rozpowszechnia poniżej przedstawione łgarstwo o Zbawicielu to nie obawiajmy się i wytłumaczmy oraz wyjaśnijmy wszystko bluźniercy.

Dopomóż nam Boże!

P.S.Tradycja zachowała opowieść o tym, jak na I Soborze Powszechnym w Nicei w 325 r., nie mogąc znieść bluźnierczych słów Ariusza, św. Mikołaj uderzył go w twarz, za co został pozbawiony oznaki godności biskupiej – omoforionu i wtrącony do więzienia. Jednak niedługo potem wielu z ojców soboru miało sen, w którym Chrystus podawał św. Mikołajowi Ewangelię, a Bogurodzica zakładała na niego omoforion. Po takim znaku świętego uwolniono i przywrócono do uprzedniej godności.

Reklamy
Categories: POUCZENIA ŚWIĘTYCH OJCÓW, PRAWOSŁAWIE, STRONA GŁÓWNA | 1 komentarz

Zobacz wpisy

One thought on “Musimy postępować tak jak uczył nas święty Jan Złotousty (Chryzostom).

  1. Pingback: Musimy postępować tak jak uczył nas święty Jan Złotousty ( Chryzostom ) | forumdlazycia Tradycji Katolickiej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: