ANIOŁA STRÓŻA MA KAŻDY OŁTARZ, ALE TYLKO W ŚWIĄTYNI PRAWOSŁAWNEJ

Źródło:
Свой Ангел блюститель престола есть в каждом, но только в православном храме
ANIOŁA STRÓŻA MA KAŻDY OŁTARZ, ALE TYLKO W ŚWIĄTYNI PRAWOSŁAWNEJ
http://tauszev.livejournal.com/65166.html
22 czerwca 2015 r.
Ojciec Leoncjusz, przełożony monasteru św. Teodozjusza, opowiedział: „Pewnego dnia, w niedzielę, udałem się do cerkwi, aby przystąpić do Eucharystii Św. (Świętych Tajemnic). Po wejściu do świątyni, ujrzałem Anioła, stojącego po prawej stronie tronu ołtarza. Przerażony, udałem się do swojej celi. I posłyszałem głos: „Od tego czasu, jak został poświęcony ołtarz, kazano mi, abym znajdował się przy nim cały czas”.

Błogosławiony Jan Moschos, Duchowa Łąka. Rozdział 4.

Zabrakło jednego w waszej wspólnocie. Ale jakby opuścił was jeszcze jeden lub drugi, to oni sami byliby godnymi politowania jako odpadnięci, ale wy, dzięki Łasce Bożej stanowicie całe ciało. Ponieważ to, co się stało nieprzydatne, oddzieliło się, a to, co pozostało – nie jest uszkodzone. Smuci was, że zostaliście wyrzuceni poza ogrodzenia ścian, ale będziecie mieszkać w domu Boga Niebieskiego, a z wami Anioł, Stróż Cerkwi. Dlaczego oni, spoczywając codziennie w swoich domach, przygotowują sobie sami ciężkie oskarżenie za rozproszenie ludu. A jeśli i jest w tym coś przykrego, to ufam Panu, że to nie skończy się dla was czymś pustym, ponieważ poddawani jesteście wielkim próbom, więc tym cenniejszej oczekujcie nagrody od Sprawiedliwego Sędziego. Tak więc, nie zasmucajcie się tym, co jest, i nie słabnijcie w nadziei. „Jeszcze bowiem za krótką, za bardzo krótką chwilę przyjdzie” do was Obrońca wasz „i nie spóźni się” (por. Hbr 10:37).


Arcypasterz Bazyli Wielki, List 230 (238). Do kapłanów nikopolskich.

„Pytanie 3”. O cerkwiach, pohańbionych przez kapłanów, którzy weszli w relacje z herezją i zajmowanych przez nich: czy można do nich wchodzić na modlitwy i śpiewanie psalmów?
„Odpowiedź”. Od tej pory nie powinno się wchodzić do takich cerkwi w powyższych celach; bowiem jest napisane: „Oto wasz dom zostanie wam pusty” (Mt 23, 38). Naprawdę, jak szybko weszła herezja, to odleciał Anioł Stróż tych miejsc, według słów Bazylego Wielkiego; i taka świątynia staje się zwykłym domem. I „nie wejdę – mówi Psalmista – do zgromadzenia złoczyńców” (Ps.25, 5). Również Apostoł mówi: „co wreszcie łączy Świątynię Boga z bożkami” (2Kor 6, 16)?

Prepodobny Teodor Studyta, List 87 (275). Do Metodego, mnicha.
Tłumaczył Andrzej Leszczyński
30.12.2015 r.

Reklamy
Categories: APOSTAZJA I POGAŃSTWO, ETYKA CERKIEWNA, HEREZJE, POUCZENIA ŚWIĘTYCH OJCÓW, PRAWOSŁAWIE, STRONA GŁÓWNA | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: