Olga Czietwierikowa: Patriarcha Cyryl i Papież. Spotkanie. Po co?

W odpowiedzi na kilkadziesiąt podobnych pytań, otrzymanych w ostatnim czasie w redakcji «Старообрядческой Мысли» („Staroobrzędowej Myśli”, skomentujemy pokrótce najnowsze wydarzenie cerkiewno – politycznego życia o skali światowej. Mówimy o wydarzeniu, które celowo narobiło hałasu i było pierwszym w historii spotkaniem Patriarchy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i Głowy Kościoła Katolickiego.

a

Bez fałszywej skromności: czegoś podobnego nie było nigdy!

Bez fałszywej skromności: czegoś podobnego nie było nigdy!

Właściwie mówiąc, staroobrzędowcy nie mają tu do powiedzenia nic szczególnego: przygotowanie do spotkania Patriarchy Cyryla z Papieżem Franciszkiem nie było ogłaszane i omawiane na porządku wewnątrz-staroobrzedowych spraw. W istocie – jest to czystej wody polityka zagraniczna dwóch obcych w stosunku do Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi Starego Obrządku organizacji religijnych, która przy tym wyraźnie nie jest zgodna z Tradycją Patrystyczną.

a

Uwaga portal PRAVMIR.RU w dniu spotkania

Logicznym będzie założenie, że żadnych oficjalnych komentarzy od hierarchii Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi Starego Obrządku (RPCSO) nie będzie, ponieważ nie ma powodu ku temu. Można jedynie zauważyć, że zgodnie z wiedzą lepiej poinformowanych źródeł, w tym roku Przełożony RPCSO metropolita Korneliusz nie był zauważony wśród licznych wysokiej rangi gratulantów Patriarchy Cyryla z okazji 7-ej rocznicy intronizacji tego ostatniego (obchodzonej 2 tygodnie temu – 1 lutego).

a

Jeśli chodzi o komentarze, dotyczące istoty sprawy, to postanowiliśmy ograniczyć się do zacytowania   bardziej autorytatywnego źródła – specjalisty w dziedzinie polityki zagranicznej o głębokiej znajomości prawdziwych przyczyn i przesłanek wydarzeń, zachodzących w świecie chrześcijańskim.

Proponujemy nie żałować pół godziny czasu i uważnie wysłuchać wywiadu z Olgą Czietwierikową , docentem MGIMO (skrót od: Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych;   MGIMO – ros. Московский государственный институт международных отношений – od A.L.),  religioznawcą, od wielu lat komentującej zachodzące wydarzenia kompetentnie, bez histerii i paniki.

Olga Czietwierikowa: szczegółowo i fachowo o spotkania Patriarchy i Papieża

Film video, 47:50

O spotkaniu Patriarchy i Jezuity Franciszka (to, czego cenzura Patriarchatu nie pozwoliła usłyszeć prawosławnemu rosyjskiemu ludowi)

Dla nas zaznajomienie się z proponowanym materiałem zupełnie niespodziewanie odpowiedziało na cały szereg długo dręczących pytań z zupełnie innej dziedziny. W szczególności, dlaczego kapłani nowego obrządku i kaznodzieje zasadniczo nie cytują w swoich naukach Świętych Ojców Cerkwi Prawosławnej i dlaczego prawosławne zasady soborowości, wyznawane w Credo, zostały usunięte przez aksjomat dominacji hierarchii we wszystkich dziedzinach życia cerkiewnego.

Brak filmu w tym reportażu nie umniejsza wcale wypowiedzianych w wywiadzie słów. Według innych linków w YouTube można znaleźć pełne filmy video o podobnych aktualnych tematach.

a

W sieci istnieje wiele materiałów Olgi Czietwierikowej, niektóre regularnie polecaliśmy do przeczytania na naszej Stronie, tak że myślącym i poszukującym nie będzie trudno samodzielnie znaleźć odpowiedzi na pytania, aby stworzyć swój własny punkt widzenia.

Na arenie te same wydarzenia: w ciągu dwóch miesięcy metropolita Hilarion (Alfiejew) zdążył  kanonizować biskupa nowego obrządku, zwolennika Nikona, odprawić starożytnym obrzędem służbę u współwyznawców w Moskwie i przygotować historyczne spotkanie …

a

Obfitość faktów i odgadnięte w reportażach podteksty po prostu urzekają. Pozostaje tylko jedno pragnienie: modlić się i prosić Boga Wszechmogącego, żeby to wszystko okazało się tylko „strachem na wróble” …

a

Kto ma oczy – niech ujrzy .

Redakcja STAROVE.RU

W tym artykule zostały wykorzystane materiały i zdjęcia ze strony „Prawosławie i świat”, w szczególności w nagłówku – kolaż zdjęć, opublikowanych w foto-relacji z dnia 13 lutego .

Źródło:

Olga Czietwierikowa: Patriarcha Cyryl i Papież. Spotkanie. Po co?

Ольга Четверикова: патриарх Кирилл и папа римский. Встреча. Зачем?

http://starove.ru/izbran/olga-chetverikova-patriarh-kirill-i-papa-rimskij-vstrecha-zachem/

14/02/2016

Tłumaczył Andrzej Leszczyński

19.2.2016 r.

Categories: APOSTAZJA I POGAŃSTWO, HEREZJE, SOBÓR w 2016, STRONA GŁÓWNA | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: