30 FAKTÓW NA TEMAT GÓRY ATHOS

30 FAKTÓW NA TEMAT GÓRY ATHOS

Góra Athos – to jedyne miejsce na Ziemi, gdzie oficjalnie zabroniono przebywać kobietom. Jednak właśnie ta Święta Góra jest uważana za ziemski Udział Bogurodzicy.


 

 1. Athos uważany był za święte miejsce jeszcze w czasach przedchrześcijańskich. Były tu świątynie Apollina i Zeusa. Atosem zwano jednego z tytanów, który w czasie wojny z bogami rzucił ogromny kamień. Upadłszy, stał się on górą, której nadano imię tytana.

 

 1. Góra Athos formalnie uznana jest za terytorium Grecji, ale w rzeczywistości – to jedyna na świecie niezależna mnisza republika. Potwierdza to art. 105 greckiej Konstytucji. Władza naczelna należy tutaj do Świętego Kinotu, który składa się z delegowanych do niego przedstawicieli monasterów Athosu. Władzę wykonawczą sprawuje Święta Epistasja. Święty Kinot i Święta Epistasja mieszczą się w Kariesie (Karei) – stolicy mniszej republiki.

 

 1. Władza świecka również jest reprezentowana na Athosie. Jest tutaj gubernator, policja, pracownicy poczty, kupcy, rzemieślnicy, pracownicy centrum medycznego oraz nowo otwartego oddziału banku. Gubernator jest mianowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Grecji, jest on odpowiedzialny za bezpieczeństwo i porządek na Górze Athos.

 

 1. Pierwszy wielki monaster został założony na Górze Athos w 963 przez Św. Atanazego z Athosu, który jest uznawany za założyciela całej struktury życia monastycznego, przyjętej na Świętej Górze. Dziś monaster Św. Atanazego jest znany jako Wielka Ławra.

 

 1. Góra Athos – to ziemski Udział Bogurodzicy. Według legendy, w 48 roku Najświętsza Bogurodzica, przyjmując Łaskę Ducha Świętego, udała się na Cypr, ale okręt natrafił na burzę i przycumował do Athosu. Po Jej kazaniach lokalni poganie uwierzyli w Jezusa i przyjęli chrześcijaństwo. Od tamtej pory Najświętsza Bogurodzica jest uznawana za Patronkę wspólnoty monastycznej Athosu.


 1. Katedralna świątynia „stolicy Athosu” Karei – p.w. Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy (pol. Wniebowzięcia NMP – A.L.) jest najstarszą na Górze Athos. Według legendy, została założona w 335 roku przez Konstantyna Wielkiego.

 

 1. Na Athosie do tej pory zachowany jest czas bizantyjski. Nowy dzień zaczyna się z zachodem słońca, dlatego czas na Athosie różni się od greckiego – na 3 godziny latem i do 7 godzin zimą.

 

 1. Podczas swojej świetności na Świętej Górze Athos było 180 monasterów prawosławnych. Pierwsze monastery (pustelnie) pojawiły się tu jeszcze w VIII wieku. Status autonomii pod protektoratem Bizantyjskiego Imperium Republika otrzymała w 972 roku.

 

 

 1. Obecnie na Athosie jest 20 czynnych monasterów, w których przebywa około dwóch tysięcy braci.

 1. Rosyjski monaster (Ksilurgu) został założony przed 1016 rokiem, w 1169 roku został przekazany mu monaster Pantelejmona, który następnie stał się centrum rosyjskich mnichów na Górze Athos. Do grona monasterów na górze Athos, oprócz greckich, wchodzą rosyjski monaster Św. Pantelejmona, bułgarski i serbski monaster, a także rumuński monaster, korzystający z prawa do samorządności.

. 1. Najwyższy punkt na półwyspie Athos (2033 m npm) – to szczyt góry Athos. Znajduje się tu świątynia ku czci Przemienienia Pańskiego, zbudowana zgodnie z tradycją przez Św. Atanazego z Athosu w 965 roku na miejscu pogańskiej świątyni.

 1. Igumenią (ros. – Игуменьей) i Opiekunką Świętej Góry jest Najświętsza Bogurodzica.

 1. Na Górze Athos zatwierdzona jest ścisła hierarchia monasterów. Na pierwszym miejscu – jest Wielka Ławra, na dwudziestym – Monaster Konstamonitou.

 1. Karuli (w przekładzie z greckiego „szpule, liny, łańcuchy, za pomocą których mnisi idą szlakami górskimi i podnoszą w górę zaopatrzenie”) – jest nazwą skalistej trudno dostępnej miejscowości w południowo-zachodniej części Góry Athos, gdzie w jaskiniach przebywają najbardziej ascetyczni pustelnicy.


 1. Do początku lat 1990-tych, monastery na górze Athos były przeznaczone do zamieszkiwania zarówno wspólnego jak i osobnego (pustelniczego). Po roku 1992 wszystkie monastery są do zamieszkiwania wspólnego (wspólnotowego). Jednak niektóre monastery nadal są przeznaczone do życia osobnego (pustelniczego).

 1. Pomimo faktu, że Athos – jest ziemskim Udziałem Bogurodzicy, nie wpuszcza się tutaj kobiet i „istoty żeńskie”. Zakaz ten jest zapisany w Karcie Góry Athos.

 
  1. Na Górze Athos znajduje się mnóstwo relikwii i 8 znanych cudownych ikon .

   

  1. W latach 1914-1915 90-ciu mnichów monasteru Pantelejmona zostało zmobilizowanych do wojska, co zrodziło podejrzenia wśród Greków, że w przebraniu mnichów rosyjski rząd wysyła na Górę Athos żołnierzy i szpiegów.

   

  1. Brak treści do tego punktu (?)

   

  1. Jedną z najważniejszych relikwii Athosu – jest Pas Bogurodzicy. Dlatego mnichów Athosu, a zwłaszcza mnichów z monasteru Vatopedi, często nazywa się „swiatopojasnikami” (ros. „святопоясниками”; od „святой пояс” = „święty pas” – A.L.).


   


  1. Pomimo faktu, że Athos – to święte miejsce, nie wszędzie jest tam spokojnie. Od 1972 roku mnisi z monasteru Esfigmieńskiego pod hasłem „Prawosławie albo śmierć” odmawiają wspominania i modlenia się za Patriarchę Konstantynopola (Ekumenicznego) i innych prawosławnych patriarchów, powiązanych z papieżem rzymskim. Do kontaktów tych mają negatywny stosunek przedstawiciele wszystkich bez wyjątku monasterów Góry Athos, ale ich działania nie są tak radykalne.

   

  1. Przed wschodem słońca, zanim obudzą się ludzie na świecie, na Górze Athos odprawianych jest do 300 Liturgii.

   

  23.Aby uzyskać dostęp świeckich na Górę Athos wymagany jest specjalny dokument – diamanterion – druk z pieczęcią Athosu – dwugłowym orłem bizantyjskim. Liczba pielgrzymów jest ograniczona w czasie, jednorazowo półwysep może odwiedzić nie więcej niż 120 osób. Athos rocznie odwiedza około 10 tysięcy pielgrzymów. Prawosławni duchowni do odwiedzenia Świętej Góry również muszą uzyskać uprzednią zgodę od Patriarchatu Ekumenicznego (Konstantynopola).

   

  1. W 2014 roku patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I wezwał monastery Athosu, aby ograniczyły liczbę mnichów na Górze Athos pochodzenia zagranicznego do poziomu 10%, jak również ogłosił decyzję o zaprzestaniu wydawania zezwoleń dla zagranicznych mnichów do osiedlania się w monasterach z językiem greckim.

   

  25. 3 września 1903 roku w rosyjskim monasterze Św. Pantelejmona na Górze Athos mnich Gabriel zdecydował o wydawaniu jałmużny ubogim mnichom – pustelnikom, pielgrzymom i wędrowcom.  Planowano, że będzie to ostatnie takie rozdanie. Jednak po wywołaniu negatywu na zdjęciu ukazała się   … Sama Bogurodzica. Oczywiście, rozdawanie jałmużny nadal kontynuowano. Negatyw tego zdjęcia został odkryty na Górze Athos w ubiegłym roku (2015r


  1. Pustelnia Świętego Andrzeja na Górze Athos, a także inne rosyjskie osady na początku 1910 roku były siedliskiem czcicieli Imienia Bożego, w 1913 roku zostały one za pomocą wojska rosyjskiego usunięte do Odessy.

   

  1. Pierwszym władcą Rosji, który odwiedził Świętą Górę, był Władimir Putin. Jego wizyta miała miejsce we wrześniu 2007 roku.

   

  1. W 1910 roku na Athosie było około 5000 rosyjskich mnichów – znacznie więcej niż duchownych wszystkich innych narodowości razem wziętych. W budżecie rządu rosyjskiego był artykuł, według którego dla Grecji każdego roku przeznaczano 100 tysięcy rubli w złocie na utrzymanie monasterów na Górze Athos. Dotację tę w 1917 roku zniósł rząd Kiereńskiego.

   

  1. Po zakończeniu wojny domowej w Rosji, przyjazd Rosjan na Górę Athos praktycznie został zakazany, zarówno dla osób z ZSRR, jak i dla członków rosyjskiej emigracji włącznie do 1955 roku.

   

  1. Ze słowem „Athos” wielu, nie wiedząc o tym, styka się podczas czytania powieści Aleksandra Dumasa „Trzej muszkieterowie”. Imię Athos – oznacza to samo, co „Афон” (ros. nazwa Athosu).

  W pisowni tego słowa jest litera „theta”, która oznacza, dźwięk międzyzębowy, nie istniejący w języku rosyjskim. W różnym czasie transliterowano ją w różny sposób. Jako „f” – ponieważ pisanie „thety” jest podobne do „f” (ros. «ф»), oraz jako „t” – ponieważ w języku łacińskim „theta” pisana była literami «th». W efekcie mamy tradycję nazwania Góry – «Афон», a bohatera „Atos”, chociaż mówimy o jednym i tym samym słowie.

  Źo:

  Z portalu „Русская семерка”

  30 фактов об Афоне

  http://russian7.ru/post/30-faktov-ob-afone/full/

  5 stycznia 2016 r.

   

  Tłumaczył Andrzej Leszczyński

  5.4.2016 r.

 

Reklamy
Categories: PRAWOSŁAWIE, STRONA GŁÓWNA | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: