IHUMEN GURIJ – „OBOWIĄZKOWO MÓDL SIĘ W WIELKI PIĄTEK OD 12-TEJ DO 15-TEJ”

Ihumen Gurij (ros. – игумен Гурий) do córki duchowej: Obowiązkowo módl się w Wielki Piątek od 12-tej do 15-tej, kiedy Pan był ukrzyżowany za nas grzeszników. Jeśli jesteś w cerkwi, to stój na kolanach przy krzyżu, jeśli w domu – to także przy krzyżu. Wymieniajcie nie wyznane i wyznane grzechy, okazujcie skruchę przed Bogiem za swoje grzechy, odmawiajcie Modlitwę Jezusa i proście Go (jeśli jest jakiś problem: ktoś w więzieniu lub sąd, itp.). Pan Bóg na pewno usłyszy i pomoże w tym czasie.

 

 

Ojciec Gurij: „W tym czasie wszyscy ludzie powinni wymieniać swoje grzechy …” I potem przez cały czas mówił: „Nie zapominajcie każdego roku o tym Piątku, nie zapominajcie” („Sól ziemi”, film 5, Część 1 „Opat Gurij”/ 1 /, 00:51).

 

Najważniejsze prośby – o zbawienie i ocalenie przed Antychrystem, od nikczemnego pieczęci/znaku(antychrysta) i obrazu jego, aby do końca pozostać wiernymi i oddanymi Świętemu Prawosławiu, przypomnieć należy wszystkie swoje grzechy od 7 roku życia, prosić o naukę cnót i modlitw i aby Pan posłał jednej myśli i jednego ducha ludzi, świeckich i kapłanów, z którymi możliwe byłoby zbawienie / 2 /.

 

Dla Ukrainy dzisiaj najważniejszymi modlitwami są – modlitwy o pokój i zachowanie Wiary Prawosławnej (prawosławny kapłan).

 

Zaleca się również odmawianie modlitwy / 2 /

 image009

1.Ułożona przez Starca z Optiny mnicha Anatolija Potapowa:

 

Wybaw mnie, Panie, od zwodzenia bezbożnego, złego i podstępnego nadchodzącego Antychrysta, i ukryj mnie przed jego sieciami w tajemnej pustyni Twego zbawienia. Udziel mi, Panie, siły i męstwa w odważnym wyznawaniu Twego świętego Imienia, abym nie cofnął się ze strachu przed diabłem, abym nie wyrzekł się Ciebie, mój Zbawicielu i Odkupicielu, Twojej Świętej Cerkwi. Ale daj mi, Panie, w dzień i nocy, opłakiwać moje grzechy i przebacz mi, Panie, w godzinie Strasznego Sądu Twego. Amen.

 

  1. Ułożona przez ostatniego Starca z Optiny Nektariusza:

 

Panie Jezu Chryste, Boże nasz, uwolnij od zwodzenia nadchodzącego, bezbożnego, złego i podstępnego Antychrysta; i zbaw od wszystkich jego podstępów. I ukryj duchownego Ojca naszego (imię), wszystkich nas, jego duchowych dzieci i wszystkich Prawosławnych Chrześcijan przed podstępnymi sieciami jego w tajemnej pustyni Twego zbawienia. I nie daj nam, Panie, zaznać strachu diabelskiego większego od bojaźni Bożej i odejść od Ciebie i Twojej Świętej Cerkwi. Ale daj nam Panie, znieść cierpienia i umrzeć za Twoje Święte Imię i Wiarę Prawosławną, nie wyrzec się Ciebie i nie przyjąć pieczęci przekleństwa Antychrysta i nie oddać mu pokłonu. Daj nam, Panie, w dzień i nocy, opłakiwać nasze grzechy i przebacz nam, Panie, w dniu Strasznego Sądu Twego. Amen.

 

  1. Modlitwa o uwolnienie od strachu przed nadchodzącymi nieszczęściami:

 

O, Panie nasz, Najmiłosierniejszy! Błagamy cię wszyscy z wielkim płaczu i jękiem serc, umocnij naszego ducha w dniu okrutnym. Daj nam siły przeciwstawić się złości Antychrysta. I odpędź jego okrutne pokusy. W strasznych dniach śmierci nie zostawiaj nas sierotami, dołącz nas do małego stada Twego, poślij nam uczciwych pasterzy Twoich w te straszne dni prześladowań. Niech Świętymi Darami Ciała i Krwi Twojej umocnią nasze serca i uczynią je silnymi i nieustraszonymi wobec złości dręczyciela. Panie, Jezu Chryste, Boże nasz! Ty znasz słabość natury ludzkiej. I ukryj nas przed okrutną złością i podstępem Antychrysta, a zastępy Aniołów Twoich niechaj nas ochronią. Amen.

 

  1. Modlitwa do Matki Bożej:

 

O, Najświętsza Pani, Władczyni nasza, Bogurodzico Dziewico! Wyższa od Aniołów i Archaniołów i od wszelkiego stworzenia Najszlachetniejsza! Modlimy się i prosimy Ciebie, Twoi grzeszni słudzy: nie zabieraj Swego Świętego maforionu*! Pomóż znieść wszystkie boleści, smutki, niedostatki, pokusy i zwiedzenia nadchodzącego Antychrysta. Niechaj Pan da nam przez modlitwy Twoje wiarę szczerą i niezachwianą. Oświeć, o Władczyni, nasz umysł, abyśmy rozpoznali podstępne sieci wroga i nie wpadli w nie z powodu naszej niewiedzy. O, Przeczysta Pani! Zbierz nas razem, rozproszone małe stadko Chrystusa. Uratuj prawosławny monastycyzm tego ostatniego wieku i wszystkich prawosławnych Chrześcijan! Bądź nam, o Przeczysta, naszą Wybawicielką i Karmicielką! Całą nadzieję pokładamy w Tobie, Matko Boża, zachowaj nas pod płaszczem Twej Opieki!

 

*/

Maforion (nakrycie głowy, welon, ros. – oмофор – od A.L.)

  1. „Sól ziemi” „(Film 1, 2, 3, 4, 5). http://3rm.info/print:page,1,4257-na-portal-zagruzhen-polnyj-sol-zemli.html
  2. Opat Gurij o Wielkim Piątku http://3rm.info/publications/23223-igumen-guriy-o-velikoy-pyatnice.html

10 kwietnia 2015 r.

 

Źródło:

http://3rm.info/religion/56169-igumen-guriy-obyazatelno-molis-v-velikuyu-pyatnicu-s-12-do-15-chasov.html

 

Tłumaczył Andrzej Leszczyński

1.4.2016 r.

Categories: ETYKA CERKIEWNA, MODLITWY PRAWOSŁAWNE, POUCZENIA ŚWIĘTYCH OJCÓW, PRAWOSŁAWIE, STRONA GŁÓWNA | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: