WIRUS CYFROWEGO OTĘPIENIA UMYSŁOWEGO

 

Dziś cały świat oszalał na punkcie gadżetów: smartfonów, tabletów i innej technologii cyfrowej. Wraz z nimi do świata przenika wirus cyfrowego otępienia. I to nie jest żart, to diagnoza.

 

 

W 2007 roku eksperci zauważyli, że z każdym rokiem coraz więcej dzieci – przedstawicieli pokolenia cyfrowego cierpi na zaburzenia uwagi, utratę pamięci, niski poziom samokontroli, zaburzenia funkcji poznawczych, przygnębienie i depresję.

 

Badania wykazują, że w mózgach przedstawicieli pokolenia cyfrowego obserwowane są zmiany, podobne do tych, które następują po urazowym uszkodzeniu mózgu lub we wczesny stadium demencji – otępienia, która zwykle występuje w podeszłym wieku.

 

Trudno w to uwierzyć, ale statystyczny siedmiolatek z Europy już spędził przed ekranami ponad rok swojego życia (24 godziny na dobę), a 18-letni – ponad cztery lata!

 

Chcesz powiedzieć, że obecnie dzieci są zupełnie inne? Tak, dzieci inne, ale mózg ich jest taki sam, jaki był u człowieka tysiąc lat temu – 100 miliardów neuronów, z których każdy jest związany z dziesięcioma tysiącami sobie podobnych.

 

Mózg należy rozwijać i karmić. Wszystkie nasze myśli, działania, rozwiązania złożonych problemów i głębokie rozmyślania zostawiają ślad w naszym mózgu. „Nic nie może zastąpić tego, co dzieci otrzymują z własnego, wolnego i niezależnego myślenia, kiedy badają one świat fizyczny i mają do czynienia z czymś nowym” – twierdzi brytyjski profesor psychologii Tanya Byron.

 

Będziesz w szoku, ale od 1970 r promień aktywności dzieci (przestrzeń wokół domu, w którym dzieci mogą swobodnie poznawać świat wokół nas) zmniejszyła się o 90%! Świat skurczył się do ekranu smartfona. Dzieci zapomniały i, co gorsza, po prostu nie wiedzą, co to jest – bieganie w deszczu, puszczanie okręcików, wspinanie się na drzewa, lub po prostu porozmawianie ze sobą.

Siedzą godzinami, zatopieni w swoim smartfonie. A przecież muszą rozwijać swoje mięśnie, wiedzieć o zagrożeniach, które przygotował dla nich świat, oraz po prostu współpracować ze swoimi przyjaciółmi. „To niesamowite, jak szybko utworzył się zupełnie nowy typ środowiska, w którym smak, zapach i dotyk nie są pobudzane, gdzie przez większość czasu siedzimy przed ekranami, a nie spacerujemy na świeżym powietrzu i nie spędzamy czasu na rozmowach twarzą w twarz” – mówi Susan Greenfield. Mamy na pewno o czym się martwić.

 

Mózg kształtuje się, kiedy są bodźce zewnętrzne, i im więcej ich będzie – tym lepiej dla mózgu. Dlatego bardzo ważne jest, aby dzieci odkrywały świat fizycznie, a nie wirtualnie. To potrzebne jest dla rosnącego mózgu, tak jak i tysiąc lat temu.

 

Ponadto, dziecku potrzebny jest zdrowy i spokojny sen. Ale dzisiejsze dzieci nie są w stanie wydostać się z Internetu i oderwać się od gier komputerowych. To bardzo skraca czas ich snu i prowadzi do zakłóceń. Jaki może być rozwój, gdy jesteś zmęczony i boli głowa, a zadania szkolne wcale nie włażą do głowy?!

 

Zapytasz, a jak cyfrowe technologie mogą zmienić mózg dziecka? Po pierwsze, ilość bodźców zewnętrznych jest ograniczona z powodu monotonnego spędzania czasu w Internecie. Dziecko nie otrzymuje niezbędnego dla niego doświadczenia, aby rozwijać dość ważne obszary mózgu, które są odpowiedzialne za empatię, samokontroli, podejmowanie decyzji … A to, co nie pracuje, obumiera. Przecież u człowieka, który przestał chodzić, następuje atrofia nóg? Dzieci nie przyzwyczaiły się do zapamiętywania informacji – łatwiej jest im ją znaleźć w wyszukiwarkach systemowych. I oto jest problem z pamięcią. Oni jej zupełnie nie trenują.

 

Myślisz, że dzieci stały się znacznie mądrzejsze dzięki Internetowi? A czy wiesz, że obecni jedenastolatkowie rozwiązują zadania na takim poziomie, który wykazywały ośmio- lub dziewięcioletnie dzieci 30 lat temu?. Naukowcy zwracają uwagę, że jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest życie w wirtualnym świecie.

 

„Obawiam się, że technologie cyfrowe infantylizują mózg, przekształcając go w rodzaj mózgu małych dzieci, których przyciągają brzęczące dźwięki i ostre światło, które nie mogą skupiać uwagi i żyją chwilą obecną” – mówi Susan Greenfield.

 

Ale jeszcze możesz uratować swoje dzieci! Wystarczy po prostu ograniczyć czas korzystania z wszelkiego rodzaju gadżetów. Będziesz zaskoczony, ale Steve Jobs, guru branży cyfrowej, właśnie tak zrobił. Jego dzieci w ogóle nie używały iPadów, a inne gadżety nie wolno im było używać w nocy i w weekendy.

 

Chris Anderson, redaktor naczelny magazynu amerykańskiego «Wired», jeden z założycieli 3D Robotics, również ogranicza swoje dzieci w korzystaniu z gadżetów. Zasada Andersona – żadnych  ekranów i gadżetów w sypialni! „Ja, jak nikt inny, widzę niebezpieczeństwo w nadmiernym zainteresowaniu Internetem. Sam zetknąłem się z tym problemem i nie chce, aby te same problemy miały moje dzieci.”

 

Synowie twórcy serwisów Blogger i Twitter mogą korzystać ze swoich tabletów i smartfonów nie więcej niż 1 godzinę dziennie, a dyrektor Agencji OutCast Agency ogranicza korzystanie z gadżetów w domu do 30 minut dziennie. A jego młodsze dzieci wcale nie mają gadżetów.

 

Oto masz odpowiedź na pytanie „co trzeba robić?”.

 

Zadbaj o podrastające pokolenie. Pomyśl, jaka przyszłość ich czeka za 10-20 lat, kiedy dzisiaj spędzają pół dnia przed ekranami swoich najnowocześniejszych gadżetów.

24.9. 2015 r.

 

Źo:

Вирус цифрового слабоумия

http://3rm.info/publications/58632-virus-cifrovogo-slaboumiya.html

 

 

Tłumaczył Andrzej Leszczyński

29.4.2016 r.

Reklamy
Categories: APOSTAZJA I POGAŃSTWO, STRONA GŁÓWNA | 1 komentarz

Zobacz wpisy

One thought on “WIRUS CYFROWEGO OTĘPIENIA UMYSŁOWEGO

 1. Tablet i telewizja dla dziecka? Nowe wytyczne!
  Autyzm, zespół Aspergera, opóźniony rozwój mowy, ADHD czy może za dużo telewizji?

  Szybkie fakty:

  90% dzieci poniżej drugiego roku życia ogląda jakiś rodzaj mediów elektronicznych
  Dzieci do 2 roku życia oglądają średnio 1-2 godziny telewizji dziennie.
  Jedna trzecia dzieci ma telewizor w sypialni w wieku 3 lat.
  39% rodziców małych dzieci potwierdza, że telewizor jest w ich domach włączony, przez co najmniej 6 godzin dziennie!
  Coraz więcej szkół wprowadza zakaz korzystania ze smartfonów na przerwach, ponieważ dzieci i młodzież komunikuje się ze sobą na przerwach przez komunikatory… siedząc obok siebie! http://psychiatria-dziecieca.pl/blog/tablet-i-telewizja-dla-dziecka-nowe-wytyczne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: