ROZMOWA O JĘZYKU NABOŻEŃSTW

Umiłowani w Panu bracia i siostry, zastanówmy się – zdarza się, ostatnio coraz częściej, że wielki skarb, który posiadała i do dzisiaj posiada nasza Prawosławna Cerkiew w postaci swojego liturgicznego języka, jest coraz mniej przez nas ceniony. Coraz częściej słyszymy, że modlitwy podczas nabożęństw czytane są w języku, który nie został uświęcony Cerkiewną Tradycją, w języku obcym Świętej Cekiewnej Tradycji. Jest to bardzo groźny znak.

Tłumaczenie służby na współczesny język: rosyjski, polski, czy też ukraiński – jest złowieszczą, martwą pieczęcią modernizmu, reformacji Prawosławia i odrodzonego w ostatnich latach renowacjonizmu.
Język jest wielką liturgiczną tajemnicą; ikoną, pisaną słowem; modlitewnym rytmem serca każdego z nas. Język jest realnym, choć nie do końca pojętym zjednoczeniem z Twórcą.
Jeśli język cerkiewnosłowiański jest dla was nie całkiem zrozumiały, drodzy bracia i siostry, nie powinniście się martwić, wszystko jedno, czy jesteście Ukraińcami, Rosjanami, Polakami czy Białorusinami. Jeśli okażecie wierność Tradycji Cerkwi, święty cerkiewny język sam w cudowny sposób uzupełni wasze braki, podniesie na skrzydłach swojej łaski i zaniesie was prosto do Pana, Który nie będzie liczyć punktów za waszą wiedzę, a będzie patrzeć w wasze serce – na ile drżąco odnosicie się do Jego Narzeczonej – Cerkwi i na ile drogie jest dla was to, co składa się na Jej świat, Jej porządek, jej prawo i świętość.
Powtórzmy, jeśli nie rozumiecie cerkiewnego języka, zaufajcie jego łasce, otwórzcie serce i kontynuujcie pokorną modlitwę. Natomiast w wolnym czasie, jeśli macie możliwość (jeśli nie macie, nic strasznego), usiądźcie nad podręcznikiem – przecież nie żałujecie czasu na naukę angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, chcecie stać się pełnowartościowymi „Europejczykami”, czyżbyście nie chcieli dostać się do Królestwa Niebieskiego? Nie należy dostrajać Cerkwi do siebie, to wy sami powinniście ciągnąć do Niej i nie zachowywać się w Niej tak, jak u siebie w domu. W żadnym wypadku nie próbujcie w Cerkwi ustanawiać nowych porządków, jest to wielki i zgubny dla zbawienia grzech. Proście duchowieństwo, aby nie szło ono w ślad za naszymi wspólnymi słabościami i aby nie eksperymentowało z językiem liturgicznym. Oczywiście to nie musi dotyczyć języka Apostoła i Ewangelii, a także języka kazania. Macie pełne cerkiewne prawo zwrócić się do duchowieństwa z prośbą (ustną lub pisemną), nie będzie to grzechem, to będzie świętą gorliwość, za którą Pan wybaczy wam niejeden grzech.
Współczesne języki – polski, rosyjski czy ukraiński, nie są w stanie oddać bogatych niuansów cerkiewnego życia i modlitewnych stanów. Współczesny język nigdy nie wywoła skruchy i szczerej pokuty, współczesny język jest skalany w podstawowym stopniu – niesie on w sobie skrycie ładunek wulgaryzmów, przekleństw i innych nikczemności. Tego wszystkiego nie ma w naszym sakralnym języku, w którym wysławiamy Pana, modlimy się do Niego, prosimy Go o zmiłowanie się. Modlitwa we współczesnym języku nie dosięgnie uszu Boga, gdyż każde, nawet małe odstępstwo będzie Mu bolesne. Jednak w miłości nie ma małych odstępstw. Wszystkie są wielkie, gdyż gaszą miłość. Wykorzystywanie współczesnego jezyka w liturgii to, mimo wszystko, „spowijanie bieli gołębia w czerń”, przytaczając zagadkowe porównanie świętego Jana Klimaka.
Kończąc naszą rozmowę, chcielibyśmy wam przypomnieć, że bolszewicy walkę z Cerkwią zaczęli właśnie od przekładu liturgii na język rosyjski – to oni sprowokowali reformatorski rozłam. O! Oni wiedzieli jak zatrzymuje się serce liturgii, oni doskonale rozumieli, co gasi Ducha. Weźmy przykład z historii i okarzmy wierność Świętej Tradycji, tym bardziej że język cerkiewnosłowiański to ostatnia rzecz, która jednoczy tak gorąco ukochany przez Boga i znienawidzony przez ciemne siły Słowiański Prawosławny Świat.
Reklamy
Categories: ETYKA CERKIEWNA, PRAWOSŁAWIE, STRONA GŁÓWNA | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: