ARCYBISKUP ŁUKASZ I STALIN

ŹRÓDŁOZNAWSTWO.  ARCYBISKUP  ŁUKA  I  STALIN

 

Napisy pod zdjęciami abpa Łuki i Trockiego:

 

  1. a) pod zdjęciem arcybiskupa:

„Stalin uchronił Rosję, pokazał, co ona znaczy dla świata. Dlatego ja, jako prawosławny Chrześcijanin i ruski patriota, kłaniam się nisko Stalinowi”.

Wyznawca wiary Łuka (Войно-Ясенецкий; pol.-Łukasz Wojno – Jasieniecki), arcybiskup (był represjonowany, 11 lat spędził na stalinowskim zesłaniu)

 

  1. b) pod zdjęciem Trockiego:

Stalinizm – skupisko wszelkich zwyrodnień państwa historycznego, jego złowieszcza karykatura i obrzydliwy grymas

Lew Dawidowicz Trocki, rosyjski rewolucjonista

 

***

Zobaczywszy w sieci internetowej portret arcybiskupa Łuki (Войно-Ясенецкого; pol.-Łukasza Wojno – Jasienieckiego) z przypisanym mu cytatem – „Stalin uchronił Rosję, pokazał, co ona znaczy dla świata. Dlatego ja, jako prawosławny Chrześcijanin i ruski patriota, kłaniam się nisko Stalinowi”- na początku nie byłem zaskoczony. Prosowieckie kazania abpa Łuki są znane, a jedno z nich – „Do pokoju powołał nas Bóg” (Pismo MP 1948. № 1. s. 61-64) – otrzymało swego czasu ostrą odprawę w paryskiej „Myśli Ruskiej” (N.Kriukow-Angorski . „Ale nas zbaw ode złego.” List otwarty do Łuki, arcybiskupa Symferopola i Krymu /RM Nr 64 (2 lipca 1948), s. 3). Niemniej jednak, postanowiłem zobaczyć, gdzie i w związku z czym abp Łuka wspomina Stalina.

 

Wyniki poszukiwań były zupełnie nieoczekiwane.

 

  1. Wykaz kazań władyki Łuki, opublikowanych w piśmie Patriarchatu Moskiewskiego, jest znany. Pismo jest na linku: http://archive.jmp.ru/ i artykuły można łatwo zobaczyć. Okazało się przy tym, że w opublikowanych artykułach nazwisko Stalina nie wspomniano ani razu. Spotyka się tylko Nagrodę Stalinowską, którą abp Łuka otrzymał w 1944 roku.

 

  1. W książce „Krymska diecezja w dokumentach abpa Łuki (Войно-Ясенецкого) i organów nadzorujących 1946-1961″ (Symferopol, 2015) podane jest sprawozdanie Pełnomocnika do Spraw RCP, w którym, między innymi, informuje się o obchodach 70. rocznicy urodzin Stalina. We wszystkich świątyniach, oczywiście, było nabożeństwo i modlitwy o długie życie (ros.- многолетие). Następny cytat: „Natomiast sam Łuka sprawował w tym dniu służbę w soborze katedralnym i na zakończenie służby powiedział patriotyczne kazanie o tym, że nasz rząd walczy o pokój, jednak w kazaniu imienia wodza nie dotykał” (str. 537.). A więc Pełnomocnik specjalnie podkreśla, że w swoim kazaniu biskup nie wspomniał jubilata, mimo że tego oczekiwano od niego.

 

3) W tej samej książce podana jest notatka o rozmowie Pełnomocnika z abpem Łuką (26.01.1960). „W rozmowie ze mną abp Łuka był zainteresowany kwestią podróży Chruszczowa do Ameryki i powiedział: ‘Chruszczow zrobił więcej niż Stalin za całe swoje życie i był szczerze zadowolony z jego (Chruszczowa – od A.L.) sukcesów’”(s. 1121.).

 

Fakty te pozwalają nam wątpić, że ta wypowiedź rzeczywiście należy do abpa Łuki, choć, jak wiemy, aby udowodnić, że ktoś czegoś nie mówił, jest sprawą beznadziejną. W Sieci ten cytat spotykany był w wielu miejscach, ale bez wskazania źródła. Ale dzięki docentowi katedry literatury rosyjskiej Uniwersytetu w Tiumeniu, Aleksandrowi Miedwiediewowi, który prześledził wcześniejszą historię tego cytatu, jego pochodzenie mniej lub bardziej wyjaśniło się. Po raz pierwszy ten cytat spotykany jest w 1995 roku w notatce kapłana Dmitrija Dudko: „Teraz ja chcę przypomnieć, jak nasi patriarchowie, szczególnie Siergij i Aleksij nazywali Stalina wodzem, danym przez Boga. Dołączali do nich również inni, na przykład, tacy jak wielki uczony i teolog, arcybiskup Łuka Wojno-Jasieniecki. Nawiasem mówiąc, siedział on przy Stalinie, ale to nie przeszkodziło mu nazwać Stalina danym przez Boga. <…> Tak, „Stalin uchronił Rosję, pokazał, co ona znaczy dla świata i że to jeszcze powinniśmy zbadać. Dlatego ja, jako prawosławny Chrześcijanin i ruski patriota, kłaniam się nisko Stalinowi”-„(o. Dmitrij Dudko. Z myśli kapłana o Stalinie //Stalin: w pamiętnikach współczesnych i dokumentach epoki / Zest. M. Łobanow, M., 1995. s. 733 -734). W 1999 roku w czasopiśmie «Наш современник» (pol.-„Nasz współczesny”) w rubryce „W 120 rocznicę urodzin Józefa Stalina”. „Jego osobowość mówiła sama za siebie …”: współcześni o Stalinie” to wyrażenie pojawia się ponownie, ale jego autorem teraz nazwany jest arcybiskup Łuka: „Arcybiskup Łuka (Wojno-Jasieniecki): „Stalin – mówił on – uchronił Rosję, pokazał, co ona znaczy dla świata. Dlatego ja, jako prawosławny Chrześcijanin i ruski patriota, kłaniam się nisko Stalinowi” («Наш современник». 1999. №12. s. 188). W tym samym numerze Dudko pisze: „I ja siedzący za Stalina i Breżniewa, podobnie jak władyka Łuka, gotów jestem zawołać: „Stalin – darowany przez Boga wódz Rosji” (kapłan Dmitrij Dudko. „On był człowiekiem wierzącym” // «Наш современник». 1999. № 12. s. 224). A następnie cytat zaczyna już chodzić poza tekstami kapłana D. Dudko: „I Siergij, i Aleksij nazywali Stalina wodzem, danym od Boga. Jest to również opinia wielkiego uczonego, lekarza i teologa arcybiskupa Łuki – W.F. Wojno – Jasienieckiego, nawiasem mówiąc, który siedział w więzieniu przed wojną. „Stalin – mówił on – uchronił Rosję, pokazał, co ona znaczy dla świata. Dlatego ja, jako prawosławny Chrześcijanin i ruski patriota, kłaniam się nisko Stalinowi„. (B. Sołowjow, W. Suchodiejew. Wódz Stalin. M: Algorytm, 1999. s. 278).

 

W publikacjach internetowych ten cytat spotykany jest również jako tekst autorski kapłana D. Dudko: „W końcu zbadajmy, o co tu chodzi. Jeśli by zwyciężył Trocki z jego permanentną rewolucją, to już dawno okazalibyśmy się w rzeczywistości, a nie według nazwy, jak przy Stalinie, śrubkami. Wszyscy bylibyśmy pracującą armią dla jakichś ciemnych sił. Ale to właśnie Stalin udowodnił praktycznie, że socjalizm można zbudować w jednym kraju – i uchronił Rosję. Tak, Stalin uchronił Rosję, pokazał, co ona znaczy dla świata i że to jeszcze powinniśmy zbadać. Dlatego ja, jako prawosławny Chrześcijanin i ruski patriota, kłaniam się nisko Stalinowi”

 

A więc autorem tego stwierdzenia jest kapłan D. Dudko, a arcybiskupowi Łuce jego autorstwo przypisano w 1999 roku. Przypomnę, że w tym samym numerze «Нашего современника» („Naszego współczesnego”) opublikowano artykuł kapłana Dmitrija Dudko. „On był człowiekiem wierzącym”, w którym podano dwa fałszywe wyjątki z protokołów Biura Politycznego lat 1933 i 1939, w których Stalin pojawia się jako wojownik z leninowską polityką antyreligijną i obrońca wierzących.

 

W ciągu lat, które minęły od pierwszej publikacji, przypisana arcybiskupowi Łuce fraza została przedrukowana mnóstwo razy. Do chwili otwarcia w Maneżu wystawy „Prawosławna Ruś” ten cytat stał się wspólnym miejscem i organizatorzy wystawy odtworzyli go jako takie. Tak że można ich i  (należy) oskarżyć o niekompetencję, a nie o świadome zniekształcenie historii. Co jest bardziej humanitarne.

 

Źródło:

 

Źródłoznawstwo. Arcybiskup Łukasz i Stalin

Источниковедческое. Святитель Лука и Сталин

Autor: Александр Геннадьевич Кравецкий

http://volistob.ru/users/kraveckiy_a_g

18.11.2015

 

 

 

 

Reklamy
Categories: APOSTAZJA I POGAŃSTWO, ETYKA CERKIEWNA, HEREZJE, PRAWOSŁAWIE, STRONA GŁÓWNA | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: