CHOROBY, ICH POCHODZENIE I DROGI LECZENIA. Protojerej Aleksij Moroz. Część 2

 

 

Tradycyjne próby wyjaśnienia różnych objawów psychoz z punktu widzenia psychologii były niezbyt przekonujące, zwłaszcza, gdy lekarze próbowali interpretować je tylko w kategoriach biograficznych wydarzeń, przeżytych w niemowlęctwie i dzieciństwie. Stany psychotyczne często zawierają skrajne emocje …

 

CHOROBY REUMATYCZNE 

 

Reumatyzm

 

 

Powoduje go poczucie własnej wrażliwości, potrzeba miłości, przewlekły pesymizm, poczucie krzywdy. Reumatyzm – jest chorobą, nabytą od ciągłego krytykowania siebie i innych. Pacjenci z chorobą reumatyczną zwykle przyciągają do siebie ludzi, nieustannie ich krytykujących. Leży na nich przekleństwo – ich pragnieniem jest, aby stale być „doskonałym”, przy czym z wszelkimi ludźmi, w każdej sytuacji. W Prawosławiu ten grzech nazywany jest „chęcią zadowolenia wszystkich ludzi” (ros. – „человекоугодием”), opartym na próżności (zadufaniu).

 

Leczenie tej choroby należy rozpocząć od pokonywania tych grzechów.

 

Gościec przewlekły postępujący / reumatoidalne zapalenie stawów

 

Powodem jego występowania może być nadmiernie krytyczny stosunek do siebie podczas różnych dramatów życiowych, które często stwarzamy sobie sami, nie zauważając radości, która nas otacza. Przede wszystkim jest to grzech smutku, przygnębienia, nadmiernego samobiczowania – introspekcji (ros.- самокопания), niskiej samooceny.

 

ŻYLAKOWATE ROZSZERZENIE ŻYŁ (ŻYLAKI)

 

Przyczyny psychosomatyczne. Często do choroby tej prowadzi przebywanie w nienawistnej wam sytuacji, strach i niepokój o przyszłość, dezaprobata otaczających ludzi, a często też samokrytyka (ros.- самонеодобрение). Przez jakiś czas starano się nie zauważać uczucia przeciążenia i przytłumienia, człowiek kumuluje poczucie permanentnego niezadowolenia z siebie, które nie ma wyjścia i zmusza do codziennego „przełykania zniewag”, głównie wymyślonych. Jedną z przyczyn tej choroby – jest nieprawidłowo wybrany kierunek drogi życiowej.

 

Droga leczenia. Trzeba zastanowić się nad tym, czy wybraliśmy odpowiedni zawód. Czy pozwala on ujawnić naszą kreatywność czy hamuje nasz rozwój. Praca powinna dawać nie tylko pieniądze, ale także radość tworzenia, możliwość samodoskonalenia. Wyjście z tej sytuacji – albo pogodzić się z okolicznościami i spróbować przyjąć je lub zmienić swoje życie. Ścieżka duchowa – to nabycie pokory, spokojnej akceptacji tego, co zsyła Bóg. Módlcie się o pomoc i za ludzi wokół was.

 

ZAKRZEPICA

 

Przyczyny psychosomatyczne. Zatrzymanie się w rozwoju wewnętrznym, przywiązanie się do jakichś przestarzałych dla was dogmatów i prawdopodobnie fałszywych zasad.

 

Droga leczenia. Duchowy rozwój i samodoskonalenie.

 

ZAPALENIE ZAROSTOWE TĘTNIC

 

Przyczyny psychosomatyczne. Silny podświadomy lęk przed przyszłością, niepewność o swoje siły, niepokój o sytuację finansową, zatajone urazy.

 

Droga leczenia. Ufność w Bogu i Jego dobrą Opatrzność. Skrucha za brak wiary. Wzbudzanie w sobie wiary w Pana.

 

HIPOGLIKEMIA (niski poziom glukozy we krwi, niedocukrzenie krwi)

 

Najczęściej jest wynikiem załamania (depresji) trudami życia. Pokonanie jej wiarą i modlitwą jest wyjściem z tej sytuacji.

 

ANEMIA (niedokrwistość)

 

Przyczyny psychosomatyczne. Brak radości, lęk przed życiem, kompleks niższości, zastarzałe krzywdy (pretensje).

 

Droga leczenia. Konieczne jest, aby określić, gdzie właśnie (praca, pieniądze, stosunki, miłość, wiara, modlitwa) życie nie przynosi szczęścia. Po znalezieniu istniejących problemów, należy je rozwiązywać. Najważniejsza rzecz – to znaleźć żywą komunię z Bogiem, źródłem radości i szczęścia.

 

KRWOTOK 

 

Przyczyny psychosomatyczne. Z życia waszego odchodzi radość, wypychana starymi żalami, nieufnością, nienawiścią, wepchniętą gniewem do podświadomości.

 

Droga leczenia. Należy wybaczyć wszystkie krzywdy, nauczyć się znosić, przebaczać i kochać; pamiętać, że Bóg jest miłością, światłem i radością. Jak najczęściej dziękować Bogu za wszystko, wyrzucać z siebie złe myśli.

 

CHOROBY UKŁADU LIMFATYCZNEGO 

 

Wielu specjalistów uważa je za ostrzeżenie, że powinniśmy się skupić na najważniejszych rzeczach w życiu – miłości i radości. Do tego samego nawołuje i Pismo Święte, i Sam Jezus Chrystus, i wielu Świętych Bożych.

 

Zapalenie węzłów chłonnych, mononukleoza

 

Przyczyny psychosomatyczne. Choroba ta sygnalizuje o tym, że z życia człowieka odchodzi miłość i radość. Najczęściej występuje u dzieci. W tym przypadku przyczyna jest zakorzeniona w relacjach rodziców, w ich ciągłym rozdrażnieniu, urazach, złości na siebie.

 

Droga leczenia. Trzeba znaleźć przyczyny, dlaczego z życia odeszły miłość i radość i usunąć je. Rodzice chorego dziecka powinni się pogodzić, utrzymywać dobrą atmosferę rodzinną, wspólnie modlić się o dziecko. Dobrze jest razem, całą rodziną, chodzić do cerkwi/kościoła, spowiadać się i przystępować do Komunii/Priczasija u jednego spowiednika.

 

ZABURZENIA SNU  

 

Bezsenność

 

Przyczyny psychosomatyczne. Z jednej strony, strach, nieufność wobec życia i poczucie winy, z drugiej – ucieczka od życia, niechęć do uznawania jego ciemnej strony.

 

Droga leczenia. Ufanie Bogu, modlitwa, Spowiedź i Komunia. Ewentualnie – Ostatnie Namaszczenie (modlitwa za chorych).

BÓLE GŁOWY 

 

Często wynikają one z następujących powodów.

 

 1. Cierpiący na bóle głowy nie docenia siebie, gryzie się niepotrzebną samokrytyką, dręczy się obawami. Czując się gorszym, niepełnowartościowym, poniżonym, taki człowiek podobnie odnosi się do innych.

 

 1. Niespójność myśli i zachowania na zewnątrz.

 

 1. Bóle głowy często pochodzą również z niskiej odporności organizmu nawet na niewielkie stresy. Osoba, która skarży się na uporczywe bóle głowy, cały czas jest napięta i zamknięta zarówno psychicznie jak i fizycznie. Jej układ nerwowy jest zawsze na granicy możliwości. A pierwszą oznaką zbliżających się chorób staje się ból głowy.

 

Dlatego lekarze, którzy pracują z tymi pacjentami, przede wszystkim uczą ich relaksu. Należy również starać się kontrolować swoje myśli, nie przyjmować złych myśli, doprowadzić do jedności swoje myśli i działania, nauczyć się elastyczności i taktyki w kontaktach z innymi ludźmi. Należy mówić to, co się myśli i unikać relacji z tymi, którzy są dla nas nieprzyjemni. Akceptujcie siebie takimi, jakimi jesteście. Nauczcie się zauważać tylko dobro w ludziach. Zła starajcie się nie widzieć, albo przynajmniej nie skupiać się na nim.

 

Lęk może również powodować bóle głowy. Stwarza on nadmierne napięcie, niepokój. Trzeba znaleźć fobię, która nam dokucza. Trzeba nauczyć się ufać światu zewnętrznemu – stworzonemu przez Boga, wierzyć w dobrą Opatrzność Pana o nas. Żyć w zgodzie z samym sobą, miłość i zaufanie do otaczającego świata usuwają każdy strach.

 

Często ból pojawia się przy jej stałej symulacji. Na przykład, powołanie się na nią pomaga uniknąć jakichś obowiązków. Nieraz kobieta, starając się uniknąć kontaktów seksualnych, powołuje się na ból głowy. Czyni to raz, drugi raz, a potem z nadejściem wieczoru zaczyna u niej regularnie boleć głowa. I tabletki już tutaj nie pomogą. Trzeba spokojnie wyjaśnić relacje z mężem i podjąć rozważną decyzję.

 

Trzeba się nauczyć uważnie i spokojnie odnosić się do swego bólu głowy. Odbierajcie go przede wszystkim jako sygnał o tym, że coś w życiu się dzieje niewłaściwie. Nie tłumcie go pigułkami. Mogą one przynieść tylko chwilową ulgę. Stłumić ból – to nie znaczy wyleczyć go. Trzeba znaleźć prawdziwe przyczyny swoich bólów głowy i je wyeliminować. W duchowym planie działania powinny być następujące działania: przebaczyć sobie i zaakceptować takim, jakim się jest, prosić o przebaczenie Boga, oprzeć się na Jego Świętą Wolę – a ból zniknie sam.

 

Migrena

 

Migrena – to newralgiczny ból głowy, który jest często zlokalizowany w jednym miejscu i ma tendencję do pojawiania się z pewną okresowością. Często występuje w wyniku nienawiści do przymusu, sprzeciwu wobec przebiegu życia, lęków seksualnych. Migrena dotyka ludzi, którzy chcą wyglądać na doskonałych w oczach innych, a także tych, u kogo nagromadziło się podrażnienie rzeczywistością.

 

Proste środki przeciwbólowe nie pomagają tutaj. Z reguły takie bóle koją trankwilizatorami (lekami odprężającymi) i środkami neuroleptycznymi. Ale tylko czasowo, ponieważ leki nie eliminują bezpośrednich przyczyn choroby. A przyczyny migreny często są takie same jak w przypadku zwykłego bólu głowy, ale tutaj dodatkowo nakładają się jeszcze określone nerwicowe cechy charakteru. Pod względem duchowym, osoba cierpiąca na tę chorobę, powinna walczyć z „chęcią zadowolenia wszystkich ludzi” (ros. – „человекоугодием”), przezwyciężać próżność, rozwijać w sobie pokorę i cierpliwość.

 

AMNEZJA (UTRATA PAMIĘCI), OSŁABIENIE PAMIĘCI

 

Strach, który wniknął do podświadomości, może być jedną z głównych przyczyn amnezji lub osłabienia pamięci. I to nie tylko strach, ale ucieczka od życia. Człowiek stara się wszystko zapomnieć. Jaką radę najczęściej dają bliscy w nieprzyjemnych sytuacjach? „Tak, zapomnij o tym!” I jeśli się słucha tej rady, to z czasem można odczuć pogorszenie pamięci.

 

Czasami za pomocą amnezji podświadomość chroni człowieka. Ze świadomości odchodzą wydarzenia, związane z bólem fizycznym lub ciężkimi cierpieniami psychicznymi. Ale zapędzone do             podświadomości negatywne przeżycia nie znikają, ale nadal bombardują negatywnymi impulsami ludzki organizm. Trzeba wydostać je do sfery świadomości, od nowa je przeżyć i wypracować konstruktywny stosunek do nich. Musimy swoje uczucia wypowiedzieć na głos, podczas Spowiedzi, wyrazić w modlitwie do Boga, prosić Go o pomoc i ochronę.

 

CHOROBY MÓZGU

 

Guz mózgu

 

Guz mózgu najczęściej występuje u ludzi, którzy chcą, aby cały otaczający świat odpowiadał ich wyobrażeniom. Tacy ludzie są bardzo uparci i nie chcą zrozumieć i zaakceptować punktu widzenia innych. Wszystko wokół nich musi być zbudowane zgodnie z ich wolą. Prowadzi to do agresji wobec ludzi i towarzyszących okoliczności. Dla osób takich charakterystyczne są potępienie, nienawiść i pogarda do ludzi, co z kolei rodzi pychę i egoizm, miłość własną. Uzdrowienie z choroby należy rozpocząć od skruchy, pokory i łagodności. Trzeba pojmować swoje skromne miejsce w tym świecie, i nie starać się go zmieniać, ale przede wszystkim pracować nad sobą, pokonując siebie samego. „Wybaw się więc sam i tysiące zbawią się wokół ciebie” – mówili Święci Ojcowie. I tylko na drodze takiego samodoskonalenia można pokonać tę chorobę.

 

CHOROBY GARDŁA 

 

Choroby gardła mogą wywołać następujące przyczyny.

 

 1. Niezdolność obronić się, wyrazić swoje myśli i uczucia.

 

 1. Przełknięty gniew.

 

 1. Kryzys kreatywności.

 

 1. Niechęć do zmian i zaakceptowania bieżących procesów życiowych.

 

 1. Opór wobec przemian życiowych.

 

Problemy z gardłem wynikają z poczucia, że „nie mamy prawa” i uczucia własnej niższości. Ból gardła – to wynik stałego podrażnienia wewnętrznego. Jeśli towarzyszy mu przeziębienie, to pomimo wszystkiego obecne jest tutaj pewne zamieszanie i dezorientacja. Stan gardła w dużej mierze odzwierciedla stan naszych relacji z najbliższymi.

 

Droga leczenia. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy kochanym dzieckiem Bożym. Trzeba uwierzyć w Bożą Opatrzność, Jego opiekę i ochronę. Trzeba zrozumieć, że nie jesteśmy gorsi ani lepsi od innych. Należy wypracować w sobie zdolność i chęć zmiany na lepsze.

 

 

Angina (ból gardła), zapalenie gardła, zapalenie krtani

 

Przyczyny psychosomatyczne. Lęk wyrażenia na głos swoich myśli; przełykanie, tłumienie w sobie złości i innych emocji. Poczucie własnej niższości, niezadowolenie z siebie, ze swego wyglądu, działań, stałe samobiczowanie się, a wraz z nim potępianie innych.

 

Droga leczenia. Trzeba nauczyć się bezpośrednio wyrażać swoje myśli i uczucia. Trzeba próbować pokonywać zaniżoną samoocenę i kompleks niższości. Eliminować w sobie egoizm i próżność. Zrezygnować z potępiania innych. Przyjmować i wyrażać siebie takim, jakim się jest.

 

CHOROBY NOSA

 

Symbolizują poczucie godności osobistej, niepowtarzalnej osobowości.

 

Zatkany nos

 

Przyczyny psychosomatyczne. Niezdolność do uznania własnej wartości, wątpienie o swoim męstwie, małoduszność.

 

Droga leczenia. Zwiększenie poczucia własnej wartości, zaufania do Boga, Jego Miłosierdzia, Miłości i Opatrzności. Wyrabianie w sobie męstwa.

 

Katar (uczuleniowy i dziecięcy)

 

Przyczyny psychosomatyczne. Tłumione uczucia, łzy, wewnętrzny płacz, rozczarowanie i żal z powodu niezrealizowanych planów i niespełnionych marzeń. Alergiczny nieżyt nosa świadczy o całkowitym braku emocjonalnej samokontroli i może być wynikiem silnego wstrząsu emocjonalnego. Czasem katar – jest swego rodzaju prośbą o pomoc, przy czym częściej u dzieci, które nie czują swojej wartości i że są potrzebne.

 

Droga leczenia. Trzeba się nauczyć swobodnie i niezależnie wyrażać swoje uczucia, właściwie oceniać siebie. Wzmacniać swoją wiarę i ufność do Boga. Dla dzieci: więcej rodzicielskiej uwagi i miłości, więcej pochwał i nagród.

 

Przerośnięty trzeci migdał

 

Choroba ta występuje najczęściej u dzieci i charakteryzuje się rozrastaniem tkanki limfoidalnej w jamie nosowej.

 

Przyczyny psychosomatyczne. Niezadowolenie z dziecka ze strony rodziców, wyrzuty, częste rozdrażnienia z ich strony, możliwe, że ze względu na nie zgadzanie się ze sobą. Brak prawdziwej miłości między mężem a żoną (lub u jednego z nich).

 

Droga leczenia. Rodzice muszą się zmienić, rozwijając w sobie miłość i cierpliwość. Więcej miłości i cierpliwości okazywanej dziecku, mniej wyrzutów. Trzeba zaakceptować i kochać go takim, jakim jest.

 

Krwawienie z nosa

 

Przyczyny psychosomatyczne. Krew uosabia radość. Kiedy u ludzi powstaje uczucie, że ich się nie kocha i nie uznaje, to radość odchodzi z życia. Choroba ta – jest swego rodzaju sposobem, którym człowiek wyraża swoją potrzebę akceptacji i miłości.

 

Droga leczenia. Więcej uwagi i miłości od innych. Rozwój w sobie miłości i wiary w Boga. Trzeba uświadomić sobie, że On zawsze nas kocha i nigdy nie opuszcza.

 

CHOROBY JAMY USTNEJ 

 

Usta symbolizują postrzeganie nowych idei. Choroby jamy ustnej odzwierciedlają niezdolność do przyjmowania nowych idei i myśli.

 

Choroby dziąseł

 

Przyczyny psychosomatyczne. Niezdolność do wykonania podjętych decyzji. Brak jasno wyrażonego stosunku do życia.

 

Droga leczenia. Umocnienie wiary, życie według Przykazań Bożych.

 

Krwawienie dziąseł

 

Przyczyny psychosomatyczne. Brak radości życia, niezadowolenie z podjętych w życiu decyzji.

 

Droga leczenia. Poszukiwanie zawsze i we wszystkim Woli Boga, wiary w Jego Opatrzność o nas. Wprowadzenie do praktyki działań, odpowiadających wskazówkom Pisma Świętego: „Radujcie się zawsze, dziękujcie za wszystko, nieustannie się módlcie”.

 

Ranki na wargach i w jamie ustnej, zapalenie jamy ustnej, opryszczka

 

Przyczyny psychosomatyczne. Z góry powzięta do kogoś postawa. Do podświadomości zostały   dosłownie wpędzone trujące i raniące słowa, oskarżenia, obelgi, gorzkie i gniewne myśli.

 

Droga leczenia. Przebaczać urazy, krzywdy. Wypowiedzieć na głos negatywne emocje, wyznać je na Spowiedzi. Rozwijać w sobie miłość do bliźniego.

 

Cuchnący zapach z ust

 

Przyczyny psychosomatyczne:

 

 1. Gniewne myśli, myśli o zemście.

 

 1. Brudne stosunki, brudne plotki, brudne myśli. W tym przypadku wyraźnie przeszkadza przeszłość, fałszywe założenia i stereotypy działań.

 

Droga leczenia. Nabycie cnoty łagodności. Skrucha za grzechy gniewu i zemsty. Sumienna walka z tymi namiętnościami. Kontrola mowy. Zakończenie potępiania i wulgaryzmów w mowie. Trzeźwienie   i walka ze złymi myślami.

 

Język

 

Problemy z językiem mówią o utracie radości życia.

 

Przyczyny psychosomatyczne. Negatywne emocje i uczucia zniewalają człowieka i uniemożliwiają mu widzieć pozytywne strony życia.

 

Droga leczenia. Przebaczenie, pojednanie się z wrogami. Rozwój w sobie miłości chrześcijańskiej i przebaczania wszystkiego. Trzeba pamiętać słowa Apostoła: „Radujcie się zawsze, za wszystko dziękujcie.”

 

 

Choroby zębów

 

Przyczyny psychosomatyczne:

 

 1. Stałe niezdecydowanie.

 

 1. Niezdolność uchwycenia idei, analizowania i podejmowania decyzji.

 

 1. Utrata życiowej aktywności.

 

 1. Strach.

 

 1. Niestabilność pragnień, brak wiary w możliwość osiągnięcia wybranego celu, przekonanie o  niemożliwości pokonania trudności życiowych.

 

Droga leczenia. Należy przezwyciężyć małą wiarę, zawsze i we wszystkim szukać Woli Bożej, żyć według Przykazań Pańskich, aktywnie uczestniczyć w Sakramentach.

 

CHOROBY USZU  

 

Zapalenie ucha (zapalenie ucha środkowego, zapalenie wyrostka sutkowatego)

 

Przyczyny psychosomatyczne. Niechęć lub nieumiejętność słuchania i odbierania tego, co mówią inni, przysłuchiwania się opinii innych ludzi, co jest produktem dumy i egoizmu, próbą własnej afirmacji,    aprobaty. W rezultacie tego w podświadomości gromadzą się rozdrażnienia, gniew, złość, co i prowadzi do stanu zapalnego ucha.

 

W przypadku wystąpienia tej choroby u dzieci, to prawdopodobnie nie mogą one lub nie potrafią wyrażać swoich uczuć. Najczęściej dolegliwość ta występuje na skutek powtarzających się stanów lęku, strachu przed otoczeniem. Na przykład, gdy rodzice często się kłócą, dziecko reaguje na to chorobą ucha, jakby chciał powiedzieć rodzicom: „Zainteresujcie się mną! Potrzebna jest mi cisza, spokój i harmonia w rodzinie.”

 

Droga leczenia. Dla osoby dorosłej – przezwyciężyć pychę i egoizm, rozwijać w sobie umiejętność słuchania innych i przyznawania się do swoich błędów. Dla dzieci – zmiana w sytuacji rodzinnej, pokój i miłość rodziców, zwiększenie uwagi i znaków miłości do dziecka ze strony bliskich.

 

Głuchota, szumy w uszach

 

Przyczyny psychosomatyczne. Jednoznaczne odrzucenie kogoś lub czegoś. Niechęć wysłuchiwania, rozumienia lub przyjmowania innych punktów widzenia, czego przyczyną są upór i duma. W wyniku powstaje silna agresja wobec otaczającego świata wokół nich, co prowadzi do osłabienia słuchu. Jeżeli dana osoba nie chce czegoś słuchać i zrozumieć, to organizm na jej rozkaz stara się odizolować od świata zewnętrznego, co powoduje głuchotę.

 

Droga leczenia. Zapalenie ucha wskazuje zawsze na obecność konfliktu wewnętrznego. Konieczne jest tutaj posłuchanie głosu swego sumienia, sprawdzenia zgodności swego postępowania z Przykazaniami Pańskimi; należy rozwiązać konflikt wewnętrzny na podstawie prawd ewangelicznych. Konieczna jest również praca nad nabyciem pokory i cierpliwości, nauczeniem się przezwyciężania agresji i dumy.

 

Zapalenie nerwu słuchowego

 

Przyczyny psychosomatyczne. Zbyt silne napięcie nerwowe (stres) w wyniku postrzegania negatywnych emocji i myśli (prośby, skargi, płacz).

 

Droga leczenia. Pozostawienie wszystkiego, co się usłyszało, Bogu. Modlitwa wewnętrzna w czasie tej relacji, modlitwa za potrzebujących pomocy, regularna Spowiedź i Priczastije / Komunia – oto pomoc przy tej dolegliwości.

 

TARCZYCA

 

Wole

 

Przyczyny psychosomatyczne. Odczuwacie silną presję z zewnątrz, wydaje się wam, że cały świat jest nastawiony przeciwko wam, że jesteście ciągle poniżani, i jesteście – ofiarą. Pojawia się poczucie złamanego życia, uraza i nienawiść do narzuconego sposobu życia, negatywne myśli, emocje, drobne skargi, pretensje, ściskające w gardle. W przypadku wystąpienia choroby u dzieci, to mówi o destrukcyjnym zachowaniu się rodziców wobec dziecka, być może, nadmierna surowość, presja.

 

Droga leczenia. Trzeba się nauczyć być sobą, otwarcie wyrażać swoje życzenia, przebaczać i tolerować, być wyrozumiałym dla innych. Rodzice chorego dziecka powinni zmienić swój stosunek do niego i do siebie nawzajem.

 

PRZEZIĘBIENIE

 

Przyczyny psychosomatyczne. Zbyt wiele wydarzeń na raz; nieład, zamieszanie, drobne urazy. Jeśli przeziębieniu towarzyszą obfite wydzieliny z gardzieli nosa to przyczyną mogą być również dziecięce krzywdy, nie wypłakane łzy i przeżycia.

 

Droga leczenia. Przebaczenie, nawrócenie, modlitwa i czytanie Ewangelii.

 

WRZÓD ŻOŁĄDKA 

 

Przyczyny psychosomatyczne:

 

 1. Tęsknota za tym, co się nie spełniło.

 

 1. Silna potrzeba kontroli nad zachodzącymi wydarzeniami, której często towarzyszy zwiększony apetyt do spożywania żywności. Apetyt ten stymuluje wydzielanie się soku żołądkowego, a przewlekłe zwiększenie wydzielania się soku u osób podatnych może prowadzić do owrzodzenia.

 

Droga leczenia. Należy zmienic swoje nastawienie do życia, zaprzestać kontrolowania każdego postepowania swoich bliskich. Zdać sobie sprawę, że każdy wybiera swoje przeznaczenie i jest  odpowiedzialny za swoje życie. Wzmocnić wiarę w Opatrzność Bożą w naszym życiu, wypracować regularną regułę modlitewną.

 

CHOROBY KOBIECE

 

Choroby kobiece często występują z następujących powodów.

 

 1. Nie przyjęcie lub odrzucenie własnej kobiecości.

 

 1. Przekonanie, że wszystko, co wiąże się z genitaliami jest grzeszne lub nieczyste.

 

 1. Aborcje.

 

 1. Wielokrotne nierządne współżycie z różnymi partnerami.

 

Droga leczenia. Konieczne jest, aby uświadomić sobie swoją  płeć i żyć zgodnie z kobiecą naturą. Należy zrozumieć, że jestem taka, jaka jestem, a Bóg akceptuje i kocha mnie taką i jest gotowy do pomocy w mojej duchowej przemianie. Wszystko zależy tylko od mojego wyboru. Należy sobie uświadomić, że grzeszna jest rozpusta, a nie stosunki małżeńskie, przecież Bóg od początku stworzył mężczyznę i kobietę i nakazał im, aby się rozmnażali i zapełniali ziemię. Należy wyrazić skruchę z powodu dokonanych aborcji jako grzechu śmiertelnego, zabijającego dziecko w łonie i wypełnić odpowiednią cerkiewną / kościelną pokutę (karę). Nawrócić się ze swoich rozpustnych grzechów i uczuć i prowadzić dalej cnotliwe życie.

 

Zapalenie pochwy (zapalenie błony śluzowej pochwy)

 

Przyczyny psychosomatyczne. Złość na partnera; poczucie winy na gruncie seksualnym; przekonanie o bezsilności wpływu kobiet na płeć przeciwną; poranienia w swojej kobiecości.

 

Droga leczenia. Zaniechanie niegodziwego życia, uprawiania grzechów rozpustnych; przezwyciężenie egoizmu. Konieczne jest, aby zrozumieć, że miłość i modlitwa są w stanie zmienić na lepsze każdego człowieka.

 

Endometrioza (przemieszczenie błony śluzowej macicy)

 

Przyczyny psychosomatyczne. Uczucie bezbronności, poczucie bycia potencjalną ofiarą, oczekiwanie od mężczyzn tylko zła, niezdolność do realizacji jako kobieta. Zastąpienie prawdziwej miłości jakimiś innymi uczuciami.

 

Droga leczenia. Miłość i zaufanie do Boga i innych ludzi. Umocnienie w sobie wiary w dobrą Bożą Opatrzność wobec nas.

 

Mięśniaki macicy

 

Przyczyny psychosomatyczne. Pamiętliwość w stosunku do męża lub innych mężczyzn, silne obrażanie się, egoizm, ciągłe wyciąganie wcześniejszych krzywd, urazów.

 

Droga leczenia. Starajcie się nauczyć przebaczania, znoszenia i kochania. Pielęgnujcie w sobie pokorę i módlcie się za bliźnich. Zmieńcie styl zachowania z mężem.

 

Nadżerka szyjki macicy

 

Przyczyny psychosomatyczne. Urażona kobieca próżność. Odczucie swojej kobiecej niższości.

 

Droga leczenia. Należy zmienić myśli i zachowania w stosunku do siebie i mężczyzn, przezwyciężyć  kompleks niższości. Nie wolno zapominać, że jesteś taką, jaką stworzył cię Bóg, a więc – piękną.   Trzeba pamiętać, że miłość i życzliwość czynią człowieka atrakcyjnym i potrzebnym dla innych.

 

Dysmenorea – bolesne miesiączkowanie (zakłócenie cyklu miesiączkowego)

 

Przyczyny psychosomatyczne. Nienawiść do własnego ciała, wątpliwości dotyczące swojej kobiecości. Skierowana do mężczyzn agresja, poczucie winy i lęk, związany z seksem.

 

Droga leczenia. Trzeba zaakceptować siebie taką, jaką stworzył Bóg i pamiętać, że wszystko, co stworzone jest przez Boga – jest dobre. Należy chronić niewinność i czystość, ale też pamiętać o błogosławieństwie Pana dla małżeństwa i potomstwa.

 

Zatrucie ciążowe

 

Przyczyny psychosomatyczne. Silny lęk przed porodem, ukryta podświadoma niechęć do posiadania dziecka (nie na czas, nie od tego mężczyzny, etc.).

 

Droga leczenia. Wiara w Boga i Jego dobrą Opatrzność dla naszego życia i życia przyszłego dziecka. Jeżeli Pan dopuścił – to znaczy, że tak jest lepiej dla nas. Trzeba chcieć i czekać na pojawienie się nowej osoby w świecie.

 

Poronienie

 

Przyczyny psychosomatyczne. Silny lęk przed porodem i związana z tym niepewność o przyszłości,  niepewność co do godności zaufania ojca dziecka, odczucie, ze ciąża jest przedwczesna.

 

Droga leczenia. Zaufanie do Boga. Pielęgnujcie w sobie odpowiedzialność za siebie i przyszłe dzieci.

 

Bezpłodność

 

Przyczyny psychosomatyczne. Nieufność i pogarda do mężczyzn, rozpustne życie w przeszłości, krzywdy, urazy, zazdrość, nienawiść, agresja wobec płci przeciwnej. Nieczyste myśli, zamiłowanie do pornografii, erotyki i tak dalej. Strach, niepewność jutra, brak gotowości do pojawienia się dziecka. Lęk przed porodem, który może zepsuć wygląd, figurę.

 

Droga leczenia. Zmiana wewnętrznych przekonań, pokonanie strachu przed porodem i przyszłością. Zmiana orientacji wartości. Poddanie się woli Boga, rozwój w sobie miłości do Boga i bliźnich.

 

Choroby piersi, torbiele i zwłóknienia

 

Przyczyny psychosomatyczne. Nadmierna troska o kogoś, życie cudzym życiem. Stan współ uzależnienia.

 

Droga leczenia. Zmiana postawy wobec siebie i świata wokół nas. Pokonanie współ uzależnienia.

 

Zapalenie sutka

 

Przyczyny psychosomatyczne. Strach i nadmierny niepokój o dziecko, niewiara w swoje siły. Lęk przed tym, że nie podoła się obowiązkom opieki nad dzieckiem.

 

Droga leczenia. Konieczne jest powierzenie dziecka dobrej Opatrzności Bożej, podniesienie własnej samooceny, umacnianie wiary w swoje siły i możliwości.

 

CHOROBY MĘSKIE

 

Impotencja

 

Przyczyny psychosomatyczne.

 

 1. Strach okazać się „nie na poziomie”.

 

 1. Wymuszania seksualne, poczucie winy.

 

 1. Przekonania społeczne.

 

 1. Złość na partnera.

 

 1. Strach matki.

 

Droga leczenia. Rezygnacja z nieczystego życia, z grzechu rozpusty. Wierność małżeńska lub utrzymywanie cnotliwości w przypadku samotności. Rezygnacja z namiętnych myśli, odpowiednich filmów i literatury, niedopuszczanie do masturbacji. Skrucha za dawne grzechy, Spowiedź i Komunia/ Priczastije Świętych Tajemnic Chrystusa.

 

Prostata, gruczoł krokowy, zewnętrzne narządy płciowe

 

Przyczyny psychosomatyczne. Urazy z dawnych czasów, złość, pretensje i niezadowolenie w stosunku do kobiet. Obawa o swoją męskość, podświadome lęki. Poczucie winy na tle seksualnym (zdrada).

 

Droga leczenia. Zmienić swój światopogląd, przebaczyć urazy, rozwijać w sobie miłość i współczucie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kobiety – są „słabszym naczyniem” i wymagają szczególnej miłości i wyrozumiałości. Modlitwa do Boga i czysta Spowiedź za popełnione grzechy.

 

 

ZAPACH CIAŁA

 

Przyczyny psychosomatyczne. Niechęć do siebie, lęk przed innymi.

 

Droga leczenia. Wzmacnianie wiary w Boga i Jego Opatrzność wobec naszego życia. Jeżeli Bóg jest z nami, to któż jest przeciwko nam? (Rzym. 8,31).

 

OTYŁOŚĆ,  OTŁUSZCZENIE

 

Przyczyny psychosomatyczne. Strach i potrzeba ochrony; niezadowolenie i nienawiść do samego siebie; „samojedstwo” (samozjadanie się, samodestrukcja – A.L.) i samokrytykanstwo; nadmierna troska o zdrowie dzieci; wypełnienie pustej przestrzeni emocjonalnej lub przeżyć jedzeniem; brak miłości i zadowolenia z życia.

 

Droga leczenia. Doprowadzenie swoich myśli w stan harmonii i równowagi; wzrost samooceny; umocnienie wiary w Boga; życie według Jego Przykazań.

 

CHOROBY SKÓRY

 

Przyczyny psychosomatyczne. To stary, głęboko ukryty wewnętrzny brud duchowy, coś obrzydliwego, które stara się wyjść na zewnątrz. Są to głęboko tłumione negatywne emocje, niepokój, lęk, poczucie ciągłego zagrożenia. Albo złość, nienawiść, poczucie winy, żal, myśl typu „zabrudziłem siebie.” Inna możliwa przyczyna – to poczucie bezbronności.

 

Droga leczenia. Pełna skrucha z wszystkich grzechów. Usunięcie z podświadomości negatywnych emocji. Nabycie pokory i przebaczenia wobec innych. Kultywowanie pozytywnych myśli. Uświadomienie wiecznej Miłości Boga i Jego przebaczenia wszystkich grzechów w przypadku skruchy.

 

Swędzenie

 

Przyczyny psychosomatyczne. Pragnienia, które są sprzeczne z naszą naturą; niezadowolenie wewnętrzne; wyrzuty sumienia bez skruchy; chęć przezwyciężenia trudnej sytuacji w dowolny sposób.

 

Droga leczenia. Doprowadzenie naszych życzeń do zgodności z Przykazaniami Bożymi; skrucha z powodu grzesznych dążeń; uświadomienie sobie, że sens naszego życia polega na poszukiwaniu Woli Bożej i życia zgodnego z Nią; czysta i pełna Spowiedź; modlitwa do Boga o zmianę trudnej sytuacji, zrozumienie tego, że Bóg jest wszechmocny i że dla Niego nie ma nic niemożliwego.

 

Wysypka

 

Przyczyny psychosomatyczne. Nieustanne ostre podrażnienie, wbite w podświadomość; ukrycie swoich prawdziwych uczuć; poczucie winy, że zabrudziliśmy sami siebie jakimiś niegodnymi czynami. Wysypka u dzieci – jest to sygnał do rodziców o nieprawidłowych stosunkach między nimi. U kobiet – negatywne emocje w czasie ciąży; brak spokoju i miłości, uwagi i dotykowych doznań emocjonalnych.

 

Droga leczenia. Należy usunąć negatywne emocje z podświadomości, nauczyć się otwartego wyrażania swoich uczuć. Konieczna jest czysta skrucha i wiara we wszech-przebaczającą Miłość Boga. Przy wysypce dzieci – zmiana relacji między rodzicami; jednomyślność, zwiększona uwaga w stosunku do dziecka i maksymalny przejaw miłości do niego.

 

Świerzbiączka, egzema

 

Przyczyny psychosomatyczne. Dziecko, chore na świerzbiączkę, ma wyraźne pragnienie kontaktu fizycznego, który nie ma wsparcia ze strony rodziców, dlatego występują u niego zakłócenia w organach kontaktowych. Może być obecny skrajny antagonizm, nie przyjęcie kogoś lub czegoś, ukryta i jawna agresja; załamania psychiczne, silne stresy.

 

Droga leczenia. Przemyślenie swojego dzieciństwa, przebaczenie i usprawiedliwienie rodziców za brak okazywanej miłości; modlitwa za nich; przebaczenie; szczerość, otwartość, żywość w wyrażaniu pozytywnych uczuć. Przekazać siebie i całe swoje życie w ręce Boga.

 

Alergia, pokrzywka

 

Przyczyny psychosomatyczne. Brak emocjonalnej samokontroli; głęboko wbite w podświadomość i starające się wyrwać na zewnątrz rozdrażnienie, urazy, użalania się nad sobą, złość, pożądanie; nie przyjęcie kogoś lub czegoś, tłumiona agresja. U dzieci choroba jest często odbiciem niewłaściwego zachowania się rodziców, ich myśli i uczuć.

 

Droga leczenia. Przebaczenie wszystkiego i wszystkim; pielęgnowanie w sobie miłości i cierpliwości; zmiana swego stosunku do otaczających bodźców; poszukiwanie zawsze i we wszystkim Woli Bożej i życia zgodnie z Nią.

 

Łuszczyca

 

Przyczyny psychosomatyczne. Silne poczucie winy i chęć ukarania siebie; sytuacje stresujące; zwiększony wstręt, wywołany nienawiścią lub pogardą do czegokolwiek w tym świecie.

 

Droga leczenia. Uświadomienie sobie, że żyjemy w świecie stworzonym przez Boga integralnie i harmonijnie, i że Bóg troszczy się o każdego z nas; pełna pokuta na Spowiedzi; nabycie pokory i wszech-przebaczenia.

 

Bielactwo

 

Przyczyny psychosomatyczne. Samoizolacja; poczucie wyobcowania z radości tego świata; dawne pretensje, krzywdy. Brak poczucia siebie, że się jest pełnoprawnym członkiem społeczeństwa; kompleks niższości; sytuacje stresowe.

 

Droga leczenia. Wzmacnianie wiary w Boga i Jego dobrą Opatrzność; przezwyciężenie kompleksu niższości; wszech-przebaczenie.

 

Pryszcze, wągry

 

Przyczyny psychosomatyczne. Niezadowolenie ze swojego wyglądu zewnętrznego, odrzucenie samego siebie.

 

Droga leczenia. Należy nauczyć się akceptować siebie takim, jakim się jest. Oczyścić umysł z brudnych, nieprzyzwoitych myśli w stosunku do płci przeciwnej.

 

Czyraki

 

Przyczyny psychosomatyczne. Ciągły stres wewnętrzny; gniew, wbity w podświadomość.

 

Droga leczenia. Należy wyrzucić z podświadomości negatywne emocje, kontrolować swoje myśli; często się spowiadać i przystępować do Komunii (ros. – причащаться).

 

Grzyb, grzybica stóp

 

Przyczyny psychosomatyczne. Nie można zapomnieć dawnych przeżyć i urazów; niechęć rozstania się z przeszłością.

 

Droga leczenia. Przebaczenie wszystkim i wszystkiego; Oczyszczenie z negatywnych emocji. Śmiało iść do przodu pod ochroną Boga.

 

CHOROBA PAZNOKCI

 

Przyczyny psychosomatyczne. Poczucie bezbronności i ciągłego niebezpieczeństwa; uczucie zagrożenia; lekceważący i pogardliwy stosunek do wielu ludzi.

 

Droga leczenia. Zaufanie do Boga i wiara w Jego dobrą Opatrzność dla nas; przezwyciężenie egoizmu i dumy.

 

WYPADANIE WŁOSÓW, ŁYSIENIE

 

Przyczyny psychosomatyczne. Strach, silne napięcie wewnętrzne, stresy; nieufność wobec rzeczywistości; próba utrzymywania wszystkiego pod kontrolą.

 

Droga leczenia. Zmiana stosunku wobec siebie, ludzi, świata; nabycie światopoglądu prawosławnego.

 

WĄTROBA

 

Przyczyny psychosomatyczne. Zapalczywość, wściekłość, gniew. Osoby z chorobami wątroby i pęcherzyka żółciowego często tłumią w sobie gniew, frustrację i złość na kogoś. Wbite do podświadomości negatywne emocje wpierw powodują zapalenie pęcherzyka żółciowego i zastój żółci, a następnie następuje tworzenie się kamieni.

 

Tacy ludzie z reguły są skłonni do nadmiernej samokrytyki i potępiania innych ludzi, cechuje ich duma i ponure myśli.

 

KAMICA ŻÓŁCIOWA

 

Przyczyny psychosomatyczne. Podstawą tej choroby jest duma, gniew, „gorzkie” myśli przez długi okres czasu. Kolki często występują u szczytu irytacji, zniecierpliwienia i niezadowolenia z innych.

 

Droga leczenia. Rozwój w sobie pokory, łagodności i cierpliwości; trzeba walczyć z negatywnymi myślami i pielęgnować dobre myśli; pokuta i nie powtarzanie grzechów przeszłości; rozwój w sobie miłości i współczucia do bliźnich.

 

NARKOMANIA, ALKOHOLIZM  

 

Przyczyny psychosomatyczne. Podatni na te choroby osoby zwykle nie są w stanie poradzić sobie z problemami życiowymi. Czasami odczuwają wielki strach, pragnienie ucieczki od rzeczywistości. Charakterystyczna jest dla nich ucieczka z realnego świata. Uznaje się ogólnie, że choroby te rozwijają się wskutek konfliktu osobowości ze sobą (konflikt intrapsychiczny – wewnątrz-psychiczny) lub z innymi ludźmi (konflikt interpsychiczny).

 

Droga leczenia. Wzmacnianie wiary, głęboka skrucha za popełnione grzechy i częsta Spowiedź. Stała reguła modlitewna, codzienne czytanie Ewangelii i Psalmów, regularna Komunia/Priczastije. Znalezienie duchowego sensu życia.

 

BÓLE W PLECACH

 

Lędźwie symbolizują podporę i podparcie, dlatego wszelkie przeciążenia, zarówno fizyczne jak i emocjonalne wpływają na ich stan.

 

Problemy z lędźwiami często mówią o tym, że władowaliśmy na siebie zbyt wielki ciężar (zbyt dużo zamieszania, pośpiechu).

 

Choroby dolnej części pleców

 

Przyczyny psychosomatyczne. Hipokryzja; obawa o dochody i przyszłość; brak wsparcia finansowego.

 

Droga leczenia. Skrucha w obłudzie i miłości do pieniędzy. Rozwijanie cnoty prawdziwości, uczciwości i bezinteresowności. Wzmacnianie wiary w Boga i zaufania do Niego. Zrozumienie tego, że wszystko na ziemi jest zniszczalne i że na tamten świat ze sobą nic z ziemskich „dóbr” nie zabierzemy.

 

Choroby środka pleców

 

Przyczyny psychosomatyczne. Chory odczuwa poczucie winy. Jego uwaga przykuta jest do przeszłości. On jakby mówił do otaczającego świata: „Zostawcie mnie w spokoju.”

 

Droga leczenia. Konieczne jest głębokie nawrócenie i wyznanie dokonanych grzechów w Spowiedzi. Należy żyć teraźniejszością zgodnie ze słowami Apostoła: „Zapominając o tym, co jest za mną, pędzić ku temu, co jest przede mną” (Fil.3,13).

 

 

Choroby górnej części pleców

 

Przyczyny psychosomatyczne. Choroba może być spowodowana przez brak wsparcia moralnego, poczucie, że nie jesteśmy lubiani, albo stłumionym uczuciem miłości. Charakteryzuje się skurczami, napięciem, strachem, pragnieniem, aby czegoś się trzymać, uchwycić.

 

Droga leczenia. Musimy zdać sobie sprawę, że Bóg jest miłością niezmienną. Zmieniamy się my, a On – jest zawsze Miłością. Módlcie się do Maryi, Anioła Stróża i Świętych. Swobodnie wyrażajcie pozytywne emocje. Aktywnie uczestniczcie w Sakramentach cerkiewnych/kościelnych.

 

Nerwoból

 

Przyczyny psychosomatyczne:

 

 1. Przerost sumienności i chęć bycia ukaranym za swoją „grzeszność”.

 

 1. Nienawistna sytuacja; męka z tytułu relacji z niekochanym człowiekiem.

 

W pierwszym przypadku neuralgia – jest swego rodzaju ukaraniem siebie za rzekomą potworną grzeszność. I tutaj droga do uzdrowienia leży w uświadomieniu sobie, że Bóg jest Miłością i pragnie zbawienia każdego człowieka. Bogu nie są potrzebne nasze bóle i cierpienia, On chce, abyśmy szli       drogą duchowej doskonałości i zawsze jest gotowy, aby nam w tym pomóc.

 

W drugim przypadku konieczne jest rozeznanie, jak i dlaczego między ludźmi powstały tak napięte stosunki. Co partner chce nam powiedzieć przez takie zachowanie?

 

Droga leczenia. Pojednanie się z bliźnim, przebaczenie mu, modlitwa za niego do Boga, praca nad własną pokorą i cierpliwością.

 

UDAR MÓZGU, PARALIŻ, NIEDOWŁAD  

 

Przyczyny psychosomatyczne. Silna zazdrość, nienawiść; unikanie odpowiedzialności, jakiejś sytuacji lub człowieka; głęboko zakorzeniony „paraliżujący” strach, przerażenie. Odrzucenia swego życia i przeznaczenia, zacięty opór i opozycja wobec zachodzących wydarzeń. W tym stanie człowiek czuje, że nie jest w stanie coś zmienić w swoim życiu, on dosłownie „sparaliżował” siebie i skazał się na bezczynność. Ludzie, którzy mają skłonność do paraliżu, zazwyczaj są sztywni, nie chcą zmienić swoich poglądów i błędów. Dość często można usłyszeć od nich: „Wolałbym umrzeć, niż zmienić swoje zasady.”

 

Droga leczenia. Konieczne jest, aby zdać sobie sprawę z fałszywości i grzeszności myśli, które doprowadziły do takiego stanu i oczyścić się z nich. Zdać sobie sprawę, że wyjście jest w każdej sytuacji, że Bóg jest wszechmocny i może nam pomóc, jeśli zwrócimy się do Niego przez Spowiedź i Komunię / Priczastije Świętych Tajemnic, Namaszczenie Chorych (Ostatnie Namaszczenie). Zdarza się, że udar mózgu jest podświadomą potrzebą zjednoczenia rodziny. Gdy różnice w rodzinie osiągną swoją granicę, przeżycia, spowodowane „beznadziejnością” tragedii, mogą porazić odpowiednie ośrodki mózgu. Potrzebne są tu nie bezpłodne przeżycia, a modlitwa do Boga, miłość do bliźniego i życie sprawiedliwe zgodnie z tą miłością.

 

ZAWRÓT GŁOWY

 

Przyczyny psychosomatyczne. Kultywowanie ulotnych, bezsensownych, rozproszonych myśli; brak koncentracji, skupienia; niezdolność do radzenia sobie ze swoimi problemami. „W głowie się kręci od      problemów” – stwierdzają często cierpiący z powodu tej choroby. Bez określonego celu w życiu, miotają się oni od jednego do drugiego.

 

Droga leczenia. Pomyślcie, po co żyjemy na tym świecie, co jest naszym głównym celem w życiu i jakie są perspektywy na najbliższą i bardziej odległą przyszłość. W waszym życiu powinna być przejrzystość i dyscyplina. To da wam pewność i pozwoli mocno stać na nogach. Wiara w Boga, zaufanie do Niego, przestrzeganie Przykazań Pańskich dają jasne wskazówki życiowe.

 

POLIOMIELIT, CHOROBA HEINEGO-MEDINA

 

Przyczyny psychosomatyczne. Pragnienie zatrzymania kogoś w działaniu i poczucie własnej bezsilności, aby to zrobić; silna zazdrość.

 

Droga leczenia. Musicie zrozumieć, że Bóg darował człowiekowi wolność i nie narzuca mu Swojej Woli, więc tym bardziej człowiek nie może rozporządzać losem swego bliźniego. Powinniśmy szukać dróg porozumienia i znajdować kompromis, modlić się za bliźniego, aby Bóg zmiękczył jego serce, by pouczył go, a nasza wiara i miłość uczynią cud.

 

Zatem ze wszystkiego, co zostało powiedziane powyżej, wynika, że namiętności i grzeszne nawyki powodują liczne choroby psychiczne i fizyczne. Jak pokazują wyniki badań:

 

– zapłatą za obżarstwo – jest otyłość, choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego, żołądka, trzustki, miażdżyca …

 

– zapłatą za pożądliwość – jest cukrzyca, alergia, wole, choroby zębów, jelit …

 

– zapłatą za pociąg do alkoholu – alkoholizm, degradacja osobowości, psychozy, degeneracja.

 

 

Listę chorób można wydłużać, ale powiedziano już wystarczająco dużo, aby uznać bezpośredni związek między grzesznymi namiętnościami i różnego rodzaju chorobami.

 

 

NIESZCZĘŚLIWY WYPADEK JAKO UKARANIE SAMEGO SIEBIE 

 

Są ludzie, którzy są szczególnie podatni na wypadki i złamania. Jest tu obecna szczególna psychopatologia, wynik skierowanej do wewnątrz agresji.

 

Można tu zaliczyć takie kategorie samozniszczenia, jak samobójstwo, neurotyczna niezdolność do działania (ubezwłasnowolnienie), niektóre rodzaje alkoholizmu, zachowania antyspołeczne, samookaleczenia, zamierzone wypadki i polichirurgia (czyli patologiczne pragnienie operacji). Poniżej rozpatrzymy taki problem, jakim jest skłonność do nieszczęśliwych wypadków.

 

Ponad dwadzieścia lat temu, niemiecki psycholog K. Marbe zauważył, że człowiek, raz dotknięty przez nieszczęśliwy wypadek, może ucierpieć ponownie z większym prawdopodobieństwem, niż ten, z kim nigdy coś takiego się nie wydarzyło. A Theodor Reik w pracy pt. „Nieznany zabójca” („Unknown killer”) zwrócił uwagę na fakt, jak to często przestępcy wydają siebie, a nawet wymierzają sobie   własną karę poprzez zamierzony nieszczęśliwy wypadek. Sigmund Freud opisuje przypadek odrzuconego przez kochankę mężczyzny, który „przypadkowo” wpadł pod samochód, spotkawszy tę kobietę na ulicy i został zabity na jej oczach.

 

W 1919 roku M. Greenwood i H. Woods badali cechy szczególne wypadków w fabryce amunicji i doszli do uzasadnionego wniosku, że większość nieszczęśliwych wypadków zdarza się z niewielką grupą osób – w tym badaniu okazało się, że na cztery procent kobiet w fabryce przypada dwadzieścia osiem procent wszystkich wypadków. Podstawą takiej podatności na wypadki, jak twierdzi Menninger, jest dominujące w naszej kulturze przekonanie, że cierpienie odkupuje winę, a człowiek, który zastosowuje tę zasadę do siebie, działa jako zinternalizowany sędzia, żądający cierpień za swoje złe czyny. Cierpienia zmniejszają wyrzuty sumienia winnego i do pewnego stopnia przywracają   utracony spokój duchowy. Człowiekiem, który jest skłonny do wypadków, zwykle jest tym, który kiedyś zajmował zbuntowaną postawę wobec swoich rodziców i następnie przeniósł tę postawę na posiadających władzę, łącząc ją z poczuciem winy za swoją buntowniczość.

 

W statystyce wypadków drogowych Rada Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych stwierdzono, że wśród kierowców samochodów „osób, które po raz czwarty brały udział w wypadku, jest około czternaście razy więcej niż powinno, wychodząc z teorii, że pech mógłby być tylko czystym przypadkiem, podczas gdy ludzi, które miały w czasie, przyjętym do badań, po siedem incydentów, było o dziewięć tysięcy razy więcej niż zakładają prawa prawdopodobieństwa.” Co więcej, ludzie, którzy uczestniczyli w wielu wypadkach, jakby pod wpływem działania siły wyższej, trafiały w tego samego typu zdarzenia i Menninger stwierdza, że na podstawie jego doświadczeń, badanie tych, którzy, jak to się mówi, „jeżdżą jak samobójcy”, często dobitnie udowadnia, że jest to dokładnie to, czego oni szukają.

 

W psychologii ogólnego kierunku uważa się, że traumatyczne wydarzenia z wczesnego dzieciństwa, wraz z młodzieńczymi wydarzeniami w życiu pacjenta, są głównymi źródłami nerwic i wielu zaburzeń psychosomatycznych. Podczas obserwacji pacjentów, znajdujących się w nietypowych warunkach, stwierdzono, że ich objawy nerwicowe lub psychosomatyczne często zawierają w sobie więcej niż biograficzny poziom psychiki. Na początku można było przyjąć, że objawy te są związane z wydarzeniami traumatycznymi, które pacjent przeżył w niemowlęctwie lub dzieciństwie, jak to opisuje   tradycyjna psychologia. Jednakże, gdy proces jest kontynuowany i przeżycia są pogłębiane, to te same objawy okazują się być związanymi ze szczególnymi aspektami urazu porodowego. W tym przypadku można prześledzić, że dodatkowe korzenie tego samego problemu idą jeszcze dalej – do źródeł transpersonalnych, do nierozwiązanych konfliktów archetypowych i, w szczególności, grzechu porodowego.

 

Na przykład osoba, cierpiąca na astmę psychogenną, mogła przede wszystkim w dzieciństwie przeżyć jedno lub kilka zdarzeń, związanych z uduszeniem (możliwe, że tonęła, była chora na koklusz lub błonicę). Bardziej głębokim źródłem tego problemu dla tej osoby może być sytuacja, bliska uduszeniu, gdy przechodziła ona przez kanał rodny. Aby całkowicie pozbyć się tej postaci astmy jest ważne, aby usunąć z podświadomości emocje, związane z tym problemem i spróbować „wypowiedzieć” je.

 

Żmudna praca empiryczna odkryła analogiczne wielopoziomowe struktury w innych stanach, którymi  zajmują się psychiatrzy. Różne poziomy nieświadomości są przestronnymi przechowalniami negatywnych emocji i uczuć i często są źródłem niepokoju, depresja, poczucia beznadziejności i własnej bezwartościowości, a także agresywności i ataków wściekłości. Można mówić również o demonicznym oddziaływaniu, pochodzącym z tego źródła. Wzmocniony późniejszymi urazami niemowlęctwa i dzieciństwa ten materiał emocjonalny może doprowadzić do różnych fobii, depresji, tendencji sadomasochistycznych, przestępstw i objawów histerycznych. Napięcia w mięśniach, bóle i inne formy fizycznego dyskomfortu, będące skutkiem traumy porodowej, mogą się przekształcić w problemy psychosomatyczne, takie jak astma, migreny, wrzody organów trawiennych i zapalenia okrężnicy.

 

Według niektórych danych, tendencje samobójcze, alkoholizm i narkomania mają również korzenie okołoporodowe. Szczególne znaczenie wydaje się mieć dostępne wykorzystanie znieczulenia podczas porodu; być może, niektóre substancje stosowane w celu złagodzenia bólów matki, uczą noworodka na poziomie komórkowym postrzegania stanu, wywołanego przez narkotyki, jako naturalnej drogi ucieczki od bólu i przeżyć. Odkrycia te zostały ostatnio potwierdzone w badaniach klinicznych, które połączyły różne formy zachowań samobójczych ze szczególnymi aspektami rodzenia biologicznego. Wśród nich wybór samobójstwa za pomocą narkotyków był wynikiem zastosowania znieczulenia podczas porodu; wybór samobójstwa przez powieszenie – wynikiem uduszenia podczas porodu; a wybór bolesnego samobójstwa – związany z bolesnym porodem.

 

Tradycyjnie korzenie tych wszystkich problemów można znaleźć w sferze transpersonalnej:  w bezpośrednim oddziaływaniu demonicznym i skłonności do grzechu. A poprzez to – podporządkowaniu światu upadłych duchów, idącego po linii drzewa genealogicznego. Jeśli ci ludzie nie uczynili pełnej skruchy za popełnione grzechy, jak również ze swojej skłonności do nich i chęci grzeszenia, to są oni całkowicie zależni od sił demonicznych.

 

Nasze rozumienie trudności emocjonalnych nie ogranicza się do nerwic i zaburzeń psychosomatycznych. Mogą one rozwinąć się w skrajne niepokoje psychologiczne, zwane psychozami.

 

Tradycyjne próby wyjaśnienia różnych objawów psychoz z punktu widzenia psychologii nie były zbyt przekonujące, zwłaszcza, gdy lekarze próbowali interpretować je tylko w kategoriach wydarzeń biograficznych, przeżytych w niemowlęctwie i dzieciństwie. Stany psychotyczne zawierają w sobie często skrajne emocje i doznania fizyczne, takie jak całkowita rozpacz, głęboka metafizyczna samotność, „piekielne” tortury fizyczne i psychiczne, okrutna agresja lub, wręcz przeciwnie, jedność z Wszechświatem, ekstazy i „niebiańska rozkosz”. Podczas objawów psychozy człowiek może przeżywać swoją śmierć i odrodzenie, a nawet zniszczenie i ponowne stworzenie całego świata. Zawartość takich epizodów często jest fantastyczna i egzotyczna, biorą w nich udział różne stworzenia     mitologiczne, wizje Raju i Piekła, wydarzenia, odnoszące się do innych krajów i kultur, a także spotkania z „pozaziemskimi cywilizacjami”. Ani siła emocji i doznań, ani niezwykła treść stanów psychotycznych nie mogą być racjonalnie wytłumaczone w terminach wcześniejszych urazów biologicznych, takich jak głód, emocjonalna utrata lub inne zaburzenia psychiczne dziecka.

 

Uraz porodowy jest ważnym aspektem nieświadomości, jest skutkiem bolesnego i potencjalnie zagrażającego życiu zdarzenia, które, z reguły, trwa wiele godzin. Tak więc, uraz ten jest zdecydowanie bardziej prawdopodobnym źródłem negatywnych emocji i wrażeń, niż większość innych epizodów z dzieciństwa. Ponadto mitologiczne pomiary wielu przeżyć psychotycznych stanowią normalną i naturalną charakterystykę transpersonalnej sfery psychiki, zgodnie z zaproponowaną przez Junga koncepcją kolektywnej nieświadomości. Co więcej, pojawienie się takich epizodów z głębi nieświadomości może być postrzegane jako próba psychiki pozbycia się traumatycznych konsekwencji i dalszej samoregulacji.

 

To może być także przypomnieniem z dziedziny mistycznej o tym, że sposób życia danej jednostki jest zabójczy dla niego. Wszystko to każe nam pomyśleć o tym, że wiele stanów, diagnozowanych dziś jako choroby psychiczne, leczy się odpowiednio za pomocą środków tłumiących. W rzeczywistości te stany mogą być kryzysami psychiczno – duchowymi lub „duchowymi stanami ekstremalnymi”, które mogą być również spowodowane przez mistyczne porażenie człowieka, począwszy od obsesji, a kończąc na opętaniu. Jeśli podobne stany zostaną właściwie zrozumiane i wyjaśnione, a także pomogą człowiekowi znaleźć duchowy sens życia i skierować go na drogę wiary chrześcijańskiej, to takie środki mogą doprowadzić człowieka do uzdrowienia i przemiany. Osobiście znam wiele przypadków psychicznego i fizycznego uzdrowienia ludzi po ich nawróceniu, zmianie sposobu życia i uczestnictwie w Sakramentach Cerkwi Prawosławnej.

 

Wiara w Boga i życie według kanonów prawosławnych chroni człowieka przed wieloma chorobami psychicznymi i fizycznymi. Przestrzeganie praw życia duchowego (Przykazań Bożych) prowadzi do harmonijnego rozwoju osobowości człowieka, co kształtuje jego zdrowie psychiczne i fizyczne.

Protojerej A. Moroz

 

 

Źródła: http://www.pravpiter.ru/

 

Болезни, их происхождение и пути исцеления. Протоиерей Алексий Мороз. Часть 2

http://3rm.info/30626-bolezni-ih-proishozhdenie-i-puti-isceleniya-protoierey-aleksiy-moroz-chast-2.html

13 marca 2016 r.

 

Tłumaczył Andrzej Leszczyński

29.8.2016 r.

 

Reklamy
Categories: STRONA GŁÓWNA | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: